Folkart Towers A Kule Bayraklı/İzmir
0 850 466 10 35

9 Madde İle E-Ticaret Web Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

9 Madde İle E-Ticaret Web Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gelin birlikte öğrenelim.

İşletmeniz için bir e-ticaret sitesi oluşturmak, gelir artışınızın ilk adımı olabilir. Ancak, zaman ayırmanız ve güçlü bir müşteri tabanı oluşturmanız gerektiğinden bu bir gecede gerçekleşmeyecektir. İyi e-ticaret web sitelerinin kullanımı kolaydır, iyi bir kullanıcı deneyimine sahiptir, ürünlerinizin doğasına uyacak şekilde özelleştirilmiştir ve en yüksek düzeyde siber güvenlik kullanır.  

E-Ticaret Web Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir e-ticaret sitesi oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı platformlar Amazon FBA, IdeaSoft ve Shopify vb. hazır altyapılardır. Hangisini kullanacağınız her birinin avantajları ve dezavantajları olduğundan özel ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Amazon ile zaten yararlanabileceğiniz bir müşteri havuzunuz varken web sitesi oluşturucular ile müşterilerinizi aramanız gerekir. 

İşletmeniz için kaliteli bir web sitesi oluşturmak için, e-ticaret web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenlerin birkaç yönünü aşağıda bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için E-Ticaret Sitesi Kurmak yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir E-Ticaret Web Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli Ürün Görselleri ve Kapsamlı Açıklamalar

Bir e-ticaret sitesinin amacı, somut ürünler satmaktır. Görsel ve iyi ürün açıklamaları kullanmak gerekli bir pazarlama şeklidir. Ürünlerinizi sergilemek için müşterilerinizin dikkatini çekebilecek yüksek kaliteli fotoğraflar kullanmanız gerekir. Daha büyük resimler, daha küçük resimlere kıyasla daha iyi olabilir. Kaliteli görseller, sattığınız ürünlerin gerçek zamanlı olarak nasıl göründüğünü gösterir.

Müşterilerinize iyi bir deneyim yaşatmak için aynı ürünü bir sayfada kullanmayı düşünün. Farklı ürünleri bir sayfada karıştırmayın çünkü bu, ürün ararken zorluklara neden olur.  

Renk veya boyut üzerine yanlış bilgiler vermekten kaçının. Çünkü bu, sitenizin güvenilirliğine zarar verir ve insanları geri gelmekten caydırabilir. Her ürünün ayrıntılı ve doğru bir açıklamasını verin. Müşterilerin ürünü görmek için dokunabilecekleri fiziksel bir mağaza olmadığı için, verilen bilgiler ürünü görselleştirmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, özellikle giysiler için renk, tür, kalınlık, beden, kesim, ağırlık ve kalıp hakkında bilgi verin. Mümkünse, farklı açılardan çekilmiş görüntüleri kullanabilirsiniz.  

Alışveriş Sepeti Tasarımı

Alışveriş sepeti tasarımı e-ticaret web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemli değilmiş gibi algılanır. Bir alışveriş sepeti tasarlamak, çoğu geliştirici tarafından genellikle fazla dikkate alınmaz. İyi bir tasarıma sahip alışveriş sepeti sistemi, kullanıcının mümkün olduğunca kolay bir şekilde ürün eklemesine, ürünleri kaldırmasına ve siparişi gözden geçirmesine izin verebilmelidir. Ayrıca iyi bir alışveriş sepetinde işlevsel ürün resimleri, ürün önerileri, kullanışlı bir arama çubuğu, sipariş özeti, alışverişe devam et seçeneği ve incelemeler bulunur.

 Duyarlı Tasarım

E-ticaret web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemli unsurlardan birisi de duyarlı tasarımdır. Duyarlı bir web sitesine herhangi bir cihaz kullanılarak erişilebilir ve kullanılabilir. Mobil cihazların kullanımı artmaya devam etmesiyle birçok müşteri, akıllı telefon kullanarak e-ticaret web sitelerine erişiyor. Bu nedenle, web sitenizi tasarlarken, ne tür bir cihaz kullanıyor olursanız olun, mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olun.

E-Ticaret Web Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siber Güvenlik

E-ticaret web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler listesinde en önemli unsurlardan biridir.

Güvenli bir e-ticaret web sitesi, bilgi şifreleme için SSL’yi desteklemelidir. E-ticaret siteleri, kredi kartı verilerini ve ödeme bilgilerinin yanı sıra telefon numaraları ve e-posta adresleri gibi diğer müşteri ayrıntılarını da işler. Müşterileriniz, çevrimiçi satın alma sürecinde tüm verilerinin güvende olmasını bekler. Web siteniz için SSL kullanmak, müşterilerinize web sitenizden alışverişe devam etmeleri için güven veren veri güvenliğini sağlamada etkilidir.  

Kredi kartı numaralarını sunucunuzdaki veri tabanınızda saklamaktan kaçının. En iyi güvenlik önlemleri bile tehlikeye girebilir ve bu da müşterileriniz için büyük bir risk olabilir.  

Performansı Optimize Edin

Yavaş web siteleri birçok müşteri için işlemi ertelemektir. Dolayısıyla e-ticaret web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler listesinin önemli bir diğer unsuru hız performansıdır. Hızlı bir web sitesinin bir sayfayı yüklemesi yaklaşık üç ila dört saniye sürer. Bu nedenle, sitenizin optimize edildiğinden emin olun.

Web sitenizin hızını iyileştirmek için:

  • CSS ve JavaScript kaynak dosyalarını bir araya getirin.
  • Kaliteli görseller ve küçük boyutlar için resimlerinizi sıkıştırın.

Destek ve İletişim Bilgileri

E-ticaret müşterileriniz için desteğin yalnızca bir metin, arama, canlı sohbet veya e-posta uzakta olduğunu anlamasını sağlayın. Müşteriler, kendilerine değer verildiği ve ihtiyaç duydukları yardımın verildiği siteleri severler. E-ticaret sitenizin 7/24 müşteri desteğine sahip olduğundan emin olun. Mevcut teknoloji ile web sitenizi otomatik canlı sohbet uygulamalarıyla entegre etmek çok kolay. Müşteri desteği, size sadık müşteriler kazanmanın yollarından biridir.

Ödeme seçenekleri

Siteniz, müşterileriniz için çeşitli çevrimiçi ödeme yöntemlerinin kullanımını kolaylaştırmalıdır. Ödeme yalnızca Mastercard ve Visa ile sınırlı olmamalı, PayPal, Google Pay, Amazon Pay, American Express, Apple Pay, Stripe ve Visa Checkout’u da içermelidir. Sınırlı bir ödeme yöntemine sahip olmak, web sitenizden alışveriş yapabilecek kişi sayısını da sınırlar. Bu nedenle, satışlarınızı artırmak için ödeme yöntemlerini genişletin.  

E-Ticaret Web Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ödeme Kolaylığı

Müşterilerinizin misafir seçeneği ile hızlı ve anonim olarak çıkış yapabilmesini sağlayın. İşlem mümkün olduğunca kolay olmalı. Süreç telaşlı ve sıkıcıysa, tekrarlanan satın alımları caydırır. Müşterilerinizi bunaltmaktan kaçınmak için ödeme sayfası sayısını mümkün olduğunca en aza indirin.  

Arama Sonucu Görünürlüğü

E-ticaret web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemli faktörlerden biri arama sonucu görünürlüğünüzdür.

Müşterilerin çoğu, ihtiyaç duydukları ürünleri aramak için arama motorunu kullanır. Bu nedenle, otomatik tamamlama özelliği ile arama işlevinizin etkili olduğundan emin olun. Yönlü arama, fiyat aralığı, boyut veya üretici gibi verileri kullanarak istediklerini elde edebildikleri için müşterileriniz için de iyidir.

Web Tasarım Ofisi İle Kusursuz E-Ticaret Web Sitesine Sahip Olun

Bir e-ticaret web sitesi oluşturmak, aynı zamanda maliyetli olabilecek zorlu bir faaliyettir. Dolayısıyla verimli bir site tasarlamanıza yardımcı olacak profesyonel geliştiricilere ihtiyacınız vardır.

Buradan daha önce yaptığımız çalışmaları inceleyebilirsiniz. E-Ticaret web sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda aklınıza takılan tüm sorular için ekibimize ulaşın.

 

Teklif İçin Formu Doldurun Size Hemen Ulaşalım!

 

     

    Related Posts
    Leave a Reply

    Your email address will not be published.Required fields are marked *