Folkart Towers A Kule Bayraklı/İzmir
0 850 466 10 35

Sosyal Medya Pazarlama Nedir? 2022

Sosyal Medya Pazarlama Nedir? 2022

Sosyal medya pazarlama nedir? Sosyal medya pazarlama neden önemlidir? Gelin birlikte inceleyelim.

Sosyal medya kullanımı son yıllarda hızlı bir artış gösterdi. Bu nedenle, şirketinizin sosyal medyada reklamını yapmak, yalnızca yeni müşteriler çekmek için harika bir yaklaşım değildir. Günümüz endüstrilerinde rekabetçi kalmak istiyorsanız pratikte gereklidir.

Neredeyse herkesle birlikte müşterileriniz de büyük oranda sosyal medya kullanıcısıdır. Bu nedenle, şirketinizi tanıtmanın ve potansiyel yeni müşteriler kazanmak için sosyal medya pazarlamasına öncelik vermelisiniz. Geniş kullanıcı tabanı sayesinde bu hizmetler artık her zamankinden daha erişilebilir bir durumda.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya pazarlamasının birçok faydası vardır. Bir sosyal medya pazarlama stratejisine sahip olarak, marka görünürlüğünüzü az bir bütçe ve zamanda hızla arttırırsınız.

Adım 1: Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

Herhangi bir işlem yapmadan önce sosyal medyayı kullanma hedeflerinizi anlamalısınız. Hedeflerinizi belirlemek için bu soruları sorun.

 • Sosyal medyayı kullanma isteğinizi ne motive ediyor?
 • Bu platformların neyi başarmasını istiyorsunuz?
 • Yeni müşteriler çekmeye mi çalışıyorsunuz?
 • Mevcut tüketicileri daha sık satın almaya teşvik etmek mi?
 • Markanızın varlığını veya farkındalığını güçlendirmek mi?

Hedeflerinizi bilmek, çabalarınızı yoğunlaştırmanıza ve sosyal medya pazarlama yaklaşımınızın tam potansiyeliyle çalıştığından emin olmanıza yardımcı olabilir.

Adım 2: Hangi Platformlara Odaklanacağınızı Belirleyin

Hangi sosyal medya ağlarına odaklanacağınızı seçmek, yapmanız gereken bir sonraki şeydir. Mevcut birçok farklı sosyal medya sitesi var ve daha fazlası sürekli olarak ekleniyor. Hangilerinin şirketiniz için ideal olduğunu seçmeye çalışmak bunaltıcı olabilir.

İşleri kolaylaştırmak için başarılı bir şekilde kullanmak için kaynaklara sahip olmadığınız tüm platformları listenizden kaldırarak başlayın. 

Örneğin, düzenli olarak ilginç, yüksek kaliteli içerik üretecek insanlara veya zamanına sahip değilseniz, görsel materyalin bir ihtiyaç olduğu Instagram gibi ağları denemeyin bile. Böylece sizi Facebook , Twitter ve  LinkedIn gibi büyük platformlarla baş başa bırakır.

Yeni kitlelere ulaşmak istiyorsanız, Pinterest ve TikTok gibi çok kullanıcısı olan platformları dikkate alabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey; çalışmalarınızı en geniş kitleye ulaşmanızı sağlayacak ve başarı şansınızı artıracak kanallara odaklamaktır.

Sosyal Medya Pazarlama Nedir

Adım 3: İş İçin Doğru Araçları Seçin

Çabalarınızı hangi platformlara yoğunlaştırmak istediğinize karar verdikten sonra her platform için kullanabileceğiniz uygun araçları belirlemelisiniz.

Birçok farklı sosyal medya yönetimi aracı olduğu için çeşitli seçeneğiniz var. Bu araçları seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta, bunların gereksinimlerinizi karşılaması gerektiğidir. Başka birinin önerdiği ilk aracı kullanmamalısınız. Şirketinizin işleyişine ve tüketicilerinizle nasıl etkileşim kurmak istediğinize en uygun araçları bulun.

Adım 4: İçerik Stratejinizi Geliştirin

Sosyal medya pazarlaması için kullanılacak platformları ve teknolojileri seçmek ilk adımdır. Sonraki adım bir içerik stratejisi geliştirmektir.

 • Her platformda ne tür materyaller yayınlayacaksınız?
 • Gönderme sıklığınız nedir?
 • Performanslarını nasıl izleyecek ve değerlendireceksiniz?
 • Müşteri eleştiri ve şikayetlerine nasıl cevap vereceksiniz?

Tüm bunlar, içerik oluşturmaya başlamadan önce yanıtlanması gereken çok önemli sorulardır. Herkese uyan tek bir sosyal medya yaklaşımı yoktur. Bunun yerine içerik stratejiniz, kullandığınız platformlara ve hedef kitlenizin gönderilerinizle nasıl etkileşimde bulunduğuna bağlı olacaktır. Ancak gönderilerinizin başarılı, ilginç ve her platform için uygun olduğundan emin olmak için uymanız gereken bazı temel kurallar vardır.

Adım 5: Ne Zaman ve Nerede Yayınlanacağını Belirleyin

Son olarak, sosyal medyada bunu yapmaya başlamadan önce materyali ne zaman ve nerede yayınlayacağınızı düşünün. Her platform, içerik yayınlamak için farklı bir dizi öneri sunar. Örneğin, Facebook’ta içeriğinizi günde en az bir kez yayınlamalı, Twitter’da ve LinkedIn’de olabildiğince çok beğeni ve retweet edinmeye çalışmalısınız.

Uzun biçimli içerik yayınlamaya odaklanın. Düzenli olmanızı sağlamak ve uygun zamanlarda paylaşımda bulunmanızı sağlamak için bir sosyal medya takvimi kullanmanız işlerinizi kolaylaştırır. Böyle bir plana sahip olmak, sık veya az paylaşım yapmanızı engeller. En iyi görünürlük için yayınlarınızı optimize etmenize yardımcı olur.

Ek olarak, katılım oranınızın en çok hangi kanaldan geldiğini görebilir, doğru saatler ve platformlarda paylaşım yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Ofis

Sosyal Medya Pazarlama Hizmetimiz İçin Hemen Ulaşın

Gördüğünüz gibi, detaylı planlama yapmak sosyal medya pazarlamacılığının temelidir. Blog yazmaya başlamadan önce bile, uygun kaynaklara ve sağlam bir stratejiye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Tüm bu planı tek başınıza yürütmek zor olabilir. Bu yüzden deneyimli ekibimiz her anında markanızın yanında. Bizimle hemen iletişime geçin.

Sosyal medya pazarlama uygun stratejiyle birlikte, şirketinizi büyütmek ve çevrimiçi müşteri çekmek için harika bir araç olabilir. Aşağıdaki formu doldurarak sosyal medya pazarlama hizmetimiz için daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

 

  Related Posts
  Leave a Reply

  Your email address will not be published.Required fields are marked *