Folkart Towers A Kule Bayraklı/İzmir
0 850 466 10 35

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır? 2022

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır? 2022

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır? Web sitenizin tasarımını yapmak büyük yetenek gerektiriyormuş gibi gelebilir. Ancak web sitesi tasarlamak için bir dahi olmanıza gerek yok, bu içeriğimizde web sitesi tasarımı konusunda size yardımcı olacağız.

Web tasarımı yapmak, sizin yaratıcılığınıza bağlıdır. Tasarım özgürlüğünüz olduğu sürece, sahip olduğunuz teknik bilgiler doğrultusunda istediğiniz tasarıma sahip bir site oluşturabilirsiniz. Gelin, “Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?” birlikte inceleyelim.

Öncelikle, web siteniz için yapmanız gereken unsurları belirleyelim;

  • Sitenizin amacı ve stratejisini tanımlayın.
  • Güncel web tasarım trendlerini araştırın.
  • Size uygun platformu seçin.
  • Markanızın tasarımını planlayın.
  • İçeriklerinizi optimize edin.
 • Sitenizi yayınlayın.
 • Süreci iyi analiz edin ve iyileştirmelerinizi güncel tutun.

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır? 2022

Sitenizin Amacı ve Stratejisini Tanımlayın

Öncelikle amacınızın ne olduğunu net bir şekilde belirleyin. Web sitenizde içerik üretip ziyaretçi çekecekseniz ya da e-ticaret planı kurgulayarak satış yapacaksanız farklı hedefleriniz olacaktır. Dolayısıyla ilk olarak web sitenizin görünüşü değişecektir. Örneğin; web siteniz e-ticaret üzerine oluşturulacaksa anasayfa düzenine odaklanmanız gerekir. Açılış sayfanız tek bir ürün veya anlaşma etrafında odaklanmalı ve buna slogan eşlik etmelidir. İşletmenizin başarısı için kullanıcılarınızı ve potansiyel müşterilerinizi iyi anlamanız, kitlenize uygun hareket etmeniz gerekir. Bu “Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?” konusunda temel unsurdur.

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır? 2022

Güncel Web Tasarım Trendlerini Araştırın

Güncel tasarım trendleri bazen sizin sitenizin ihtiyacına uygunluk göstermez. Bu nedenle, önceliğiniz web sitenizin ve kullanıcılarınızın ihtiyaçları olmalıdır. Web sitenizin türünü belirledikten sonra, kendi kategorinize uygunluk gösteren tasarım trendlerini takip edin. Ancak web tasarım trendlerinin sürekli olarak değiştiğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Eğer kendi tarzınızı oluşturarak sürekli bir kitleye sahipseniz tasarımınızı sürekli olarak güncellemek kullanıcı kaybına yol açmaktadır.

Yeni bir site oluşturacaksanız öncelikle yapmanız gereken rakiplerinizin tasarımlarını analiz etmektir. Kullanıcıların birçoğu siteleri ziyaret ederken dikkat ettikleri ilk özelliğin tasarım olduğunu belirtir. Burada karar vermeniz gereken unsur sektörünüzde yaygın olan modayı takip edeceğiniz mi, yoksa marjinal bir tasarım mı sunacağınızdır. İsteklerinize ve zevkinize en uygun web tasarım tarzını belirlemek için bir web tasarımcıyla anlaşmanız işiniz pratikleştirir. Rakiplerinizin önüne geçeceğiniz tasarımlar için, bizimle iletişime geçin!

İşte size önerebileceğimiz tasarım tüyoları;

 • Siteniz resmi bir içerikten oluşmuyorsa, kullanıcılarınıza etkileşim imkanı sunun. Etkileşimler tıklama, gezinme, kaydırma gibi birkaç şekilde sunulur ve kullanıcılarla ilişki kurmada önemlidir. 
 • Sitenize sohbet robotu ekleyin. İstatistiklere göre, sitelerinde sohbet robotu bulunduran siteler, müşteri hizmetleri masraflarından büyük bir oranla tasarruf etmiştir. Ayrıca sohbet robotları, zaman verimliliği ve maliyet etkinliği konusunda önemlidir . 7/24 hizmet sunmaları diğer meselelerle ilgilenmek için size zaman kazandırmaktadır. Elbette sohbet robotları mükemmel değil, ancak duygusal zekaları ve kişiye özel destek sağlama yetenekleri gün geçtikçe gelişiyor.

“Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?” Öğrenmeye devam edelim.

 

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır? 2022

Size Uygun Platformu Seçin

“Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?”  denince aklınıza ilk olarak profesyonel bir ajansla çalışmak gelebilir. Web tasarım ajansları kusursuz ve profesyonel bir iş çıkarmakla birlikte sizin için pahalı olabilirler. Bu yüzden sizin için bir önerimiz var. Web sitesi oluşturucular ve e-ticaret platformları. Bunlar, tek bir kod satırı bilmenize gerek kalmadan kendi web sitenizi oluşturmanıza ve tasarlamanıza olanak tanıyan çevrimiçi araçlardır. Şimdi sizin için en uygun seçeneği seçelim.

 

WordPress

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır sorusuna yanıtlardan bir diğeri de WordPresstir. WordPress, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Ancak en önemli özelliği, bir web sitesi tasarlamak için en popüler platform olmasıdır. WordPress, web sitenizin görünümü üzerinde tam kontrol imkanı sağlar ve teknik olarak kullanımı ücretsizdir. Bunu söylüyoruz çünkü web sitenizi yayına almak için web barındırma, güvenlik, alan adı, temalar ve ihtiyacınız olan ek eklentiler için ödeme yapmanız gerekecek. Bu nedenle, kendi sitelerini oluşturan kişilerin web sitesi tasarım ajanslarına ve e-ticaret platformlarına bağlı kalmalarını öneririz. “Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?” sorusuna verilebilecek ilk cevap WordPress’tir.

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır

Web Site Geliştirme Hizmeti Sağlayan Firmalar

Çevrimiçi satış yapmak istemiyorsanız, web sitesi oluşturucular kendi web sitenizi oluşturmanız için en etkili yoldur. Sizin için, “Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?” sorusuna verilebilecek en popüler cevapları listeledik.

 1. Wix genellikle piyasadaki en iyi web site geliştirici olarak kabul edilmektedir. Kullanımı kolay düzenleyicisi size tam  kontrol sağlayarak tüm içeriğinizi eklemenize ve  yerleştirmenize olanak tanır. Ayrıca profesyonelce tasarlanan şablon seçenekleri, yerleşik olarak gelen birçok özellik ve ihtiyaç duyacağınız ekstraları yükleyeceğiniz devasa bir uygulama mağazası da var. Hem içerik hem de online satış için uygun seçenekleri vardır.
 2. Squarespace, görsel olarak dikkat çeken şablonlarıyla bilinmektedir. Güncel trendlere uygun tasarımları; fotoğrafçılar, sanatçılar veya grafik tasarımcılar gibi yaratıcı bir alanda çalışan kullanıcılar için uygundur.
 3. Weebly, tüm kullanıcılara uygun olmasıyla göz önüne gelen bir platformdur. Ancak çoğunlukla küçük işletme web sitelerinde uzmanlaşmıştır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli şablonlara ve kavraması oldukça kolay bir düzenleyiciye sahiptir.
 4. Shopify, e-ticaret siteleri için en ideal seçeneklerden biridir. Online satışlarınız için uygun birçok temaya sahiptir. Ayrıca size, sosyal medya ve e-ticaret siteleri üzerinden satış yapma imkanı sunar.
 5. BigCommerce, online satış için tasarlanmıştır ve online mağaza oluşturmak için en iyi platformlardan biridir.

Tebrikler, artık kendiniz için en uygun web tasarım trendini belirleyebilirsiniz. “Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?” incelemeye devam edelim.

 

Bize ulaşın, sizin için en uygun seçeneği beraber seçelim.

 

   

   

  Markanızın Tasarımını Planlayın

  Web sitenizi tasarlamaya başlamanın zamanı geldi! Şimdi öğrendiklerimizi uygulamaya koyalım. Sitenizi tasarlarken, yaptığınız her şeyin genel markanızla nasıl ilişkili olduğunu düşünmelisiniz. Renk paletinizden, yazı stilinize ve görüntülere kadar her şey markanızın hikayesini anlatmanıza yardım eder. Hepsinin aynı mesajı göndermesi önemlidir.

  Renk, bir markanın en büyük iletişim araçlarından biridir. Markanıza belirleyeceğiniz marka renk, sizin bilinirliğinizi büyük ölçüde arttıracaktır. Çoğu marka, bilinirliğini ana bir renk seçerek sağlar. Mavi en popüler renktir ve markaların üçte biri logolarında bu rengi kullanır. Renk faktörüyle birlikte, seçtiğiniz yazı tipi de insanların web siteniz hakkında edindiği fikirleri etkiler. Ek olarak, görsel içerik, tıklamaları ve etkileşimi artırmak için kullanışlıdır ve akılda kalmanızı sağlar. “Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?” konusunun en önemli unsuru budur.

  http://webtasarimofisi.com.tr/iletisim/

  İçeriklerinizi Optimize Edin

  Optimizasyon, içeriklerinizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için kurgulanan bir süreçtir. Bu süreç SEO çalışmaları ile güçlendirilmektedir. Arama Motoru Optimizasyonu da denilen bu işlem, sayfalarınıza gelen kişi sayısını artırmak için web sitenizde değişiklik yaptığınız zamandır. 

  Sitenizi Yayınlayın

  Öncelikle şimdiye dek yaptığınız her şeyi kontrol edin. Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve iş arkadaşlarınızdan siteyi önizleme modunda test etmelerini isteyin (tüm web sitesi oluşturucuları ve e-ticaret platformları buna sahiptir) ve yanlış bir şey bulup bulmadıklarını görün. Sitenizi yayınlamadan önce kusursuz olması önemlidir.

  Kontrol edebileceğiniz unsurları sıralamak gerekirse;

  • Tüm bağlantılarınız düzgün çalışıyor ve kullanıcıları doğru sayfaya yönlendiriyorlar mı?
  • Tüm içeriğiniz okunabilir ve bulması kolay mı?
  • Siteniz masaüstü, mobil ve tablet genelinde düzgün görünüyor mu?
  • Sayfalarınızın yükleme hızı 5 saniyeyi geçiyor mu? (Bunu kontrol etmek için ücretsiz bir site hız test cihazı kullanabilirsiniz).

   

  Süreci İyi Analiz Edin ve İyileştirmelerinizi Güncel Tutun

  Tebrikler! Artık bir web sitenin sahibisiniz ve “Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?” biliyorsunuz. Ancak arkanıza yaslanıp rahata eremezsiniz. Web sitenizin nasıl performans gösterdiğini takip etmeniz gerekir. Performansınızı yükseltmek için iyileştirme çalışmalarını sürekli bir hale getirmelisiniz.

  Sitenizi Google Analyticse bağlayarak sayfa görüntüleme sayınızı, kullanıcıların sayfalarda harcadığı süreyi ve e-ticaret siteniz için geribildirim oranını inceleyebilirsiniz. Ayrıca, bu veriler sayesinde SEO çalışmalarınızı kurgulayabilirsiniz. 

  Yine de bir web tasarımcının işini tam anlamıyla yapamazsınız. Sadece arkanıza yaslanıp işinize hayran kalırsanız, rakipleriniz sizi geçecektir. Sürekli olarak değişiklik yapmanızı söylemiyoruz, ancak site performansınızı ve sektörünüzdeki tasarım trendlerini takip etmeniz gerekir. 

  Eğer “Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?” konusunda bir uzmandan destek almak isterseniz bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

   

  Web Tasarım Ofisi’nin deneyimli ekibi olarak tüm ihtiyaçlarınıza uygun çözümleri beraber üretelim!

   

   

    

   Related Posts
   1 Comment

   […] sahibi olarak, ilk adım bir işletme web sitesi oluşturmaktır. Henüz bir web siteniz yoksa Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Ancak web sitesinin başarılı olması için web sitenize […]

   Leave a Reply

   Your email address will not be published.Required fields are marked *