Folkart Towers A Kule Bayraklı/İzmir
0 850 466 10 35

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir? 2022

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir? 2022

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital pazarlama, internette kullanılabilen tüm online ve dijital mecralarda pazarlama faaliyetlerini sürdüren ajanslardır. Türkiye’de internet kullanıcıları nüfusun %88 ini kapsıyor (we are social raporu). Toplum daha dijital hale geldikçe, dijital pazarlamanın el ele büyümesi gerektiği açık görünüyor. Dijital pazarlama kavramı, web tasarımı, içerik yazımı, pazar araştırması ve grafik tasarımı kapsar.

Dijital pazarlama ajansı, dijital çağın değişen manzarasına odaklanan bir pazarlama ajansıdır . Dijital pazarlama ajansları, diğer pazarlama gruplarının aksine, müşterilerinin itibarını ve satışlarını desteklemek için esas olarak yeni teknolojilerden ve modern tekniklerden yararlanmaya odaklanır. Bu noktada toplumun büyük kısmının internet ve teknoloji kullandığını tekrar hatırlayalım.

dijital pazarlama ajansı nedir 2022

Dijital Pazarlama Ajansı Ne Yapar?

Dijital pazarlama ajansı, geniş anlamda dijital pazarlama ajansları tam olarak geleneksel pazarlama ajanslarının yaptığını yapıyor. Markanızı oluşturmak ve satışlarınızı artırmak için çalışırlar. Ortaklık yaptığınız bir dijital pazarlama ajansı bu metriklere odaklanmıyorsa, kendinize farklı bir dijital pazarlama ajansı aramalısınız !

dijital pazarlama ajansı nedir

Dijital pazarlama ajanslarının yaptıklarını farklı kılan , markanız ve pazarlama stratejiniz üzerinde nasıl çalıştıklarıdır. Çoğu zaman, dijital pazarlama ajansları, geleneksel ajansların sağlayamadığı hedefli ve odaklı işler yapar. Web tasarımlarını, reklam stratejilerini ve arama motoru optimizasyonunu etkileyen veriye dayalı kararlar alırlar. Sürekli değişen dijital ortamda, bu hizmetler, sürekli müşteriler edinmenin ve sitenize güvenilir trafik çekmenin anahtarıdır.

Dijital Pazarlama Ajansı Hangi Konularda Hizmet Verir?

Dijital pazarlama ajanslarının sunduğu hizmetler ajanstan ajansa farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak dijital pazarlama ajanslarının çoğunda bulabileceğiniz popüler hizmetler şunlardır:

 • Web sitesi tasarımı
 • Web Sitesi Geliştirme
 • Marka geliştirme
 • Grafik dizayn
 • Metin yazarlığı
 • İçerik Üreticiliği
 • Tıklama Başına Ödeme Pazarlama
 • Arama Motoru Pazarlaması (SEM)
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Etkileyici Pazarlama
 • E-posta Listeleri ve Yeniden Hedefleme
 • Mobil Kampanyalar
 • Basın Bülteni ve Medya Kampanyaları

dijital pazarlama ajansı nedir

Her işletme, tam olarak ihtiyaçlarına yönelik hizmet sunacak bir dijital pazarlama ajansı bulmak isteyecektir. Bir e -ticaret mağazası metin yazarlığı ile ilgilenmeyebilir, ancak arama motoru optimizasyonunda uzmanlaşmış bir dijital pazarlama ajansını faydalı bulabilirler.

dijital pazarlama ajansı

Dijital Pazarlama Ajanslar Nasıl Çalışır?

İhtiyacınız olan dijital reklamları yapmak için tek tek reklamcı, grafiker, web tasarım uzmanı, SEO/SEM uzmanı, sosyal medya uzmanı işlerini yapan kişileri işe almalısınız. Bunun maliyet açısından da devamlılık açısından da riskleri vardır. Bir dijital pazarlama ajansı, neredeyse her zaman serbest çalışan bir dijital pazarlamacıdan daha iyi performans gösterecektir. Bu, serbest dijital pazarlamacıların yetenekli olmadığı anlamına gelmez, ancak tekil bir dijital pazarlamacının bir dijital pazarlama ajansıyla rekabet edecek kaynaklara sahip olmadığı anlamına gelebilir.

Bir dijital pazarlama ajansının sahip olduğu saf yetenek, sermaye ve deneyim, neredeyse her zaman işi dışarıdan temin etmesi ve farklı disiplinlerden çeşitli görevleri dengelemesi gereken tek bir dijital pazarlamacıdan daha iyi performans gösterecektir. Dijital pazarlama basit gibi görünse de tutarlı sonuçlar üretmek için deneyimli ve yetenekli bir ekip gerekir.

dijital pazarlama ajansı nedir?2022

En uygun Dijital Pazarlama Ajansı nasıl bulunur?

Dijital pazarlama ajansı ararken elbette ilk önce önerilere ve referansları iyi olan ajanslara bakarsınız. Bulmuş olduğunuz ajansın yaptığı işlerle ilgili örnekleri olup olmadığını araştırın. Bir dijital pazarlama ajansı tutmadan önce akılda tutulması gereken birkaç önemli noktayı listeledik:

1. Hedeflerinizi belirleyin

Dijital pazarlama ajansı ile anlaşmadan önce markanızın ihtiyaçlarına karar vermelisiniz. Neyi başarmak istediğinizi belirlemek, kendinizi doğru ifade edebilmeniz ve beklediğiniz sonuçları alabilmeniz anlamına gelecektir. Şirket içi ihtiyaçları belirlediğinizde ajans aramaya başladığınızda bu ihtiyaçlara göre filtreleme yapabilirsiniz.

Bunun ardından elbette bütçenize de karar vermelisiniz.

Yeni bir ürün veya hizmet sunmak isteyebilirsiniz veya belki de amacınız esasen çevrimiçi bir topluluk oluşturmaktır. Her iki durumda da neden bir ajansla çalışmanız gerektiğine karar vermek ve bunun için kurum içi bir plan belirlemek ajans arama sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir. Ne beklediğinizden emin değilseniz, bir dijital ajansla çalışma aşamalarını bu yazımızda bulacaksınız.

dijital pazarlama ajansı nedir

dijital pazarlama ajansı 2022

2. Gerekli araştırmayı yapın

Sektörde pek çok farklı dijital ajans var ancak hepsinin istenilen hizmeti sağlayıp sağlayamayacağı belli değil. Bu, doğru olanı bulmayı zorlaştırır.

Kiralamak istediğiniz ajansın beklentilerinize ve hedeflerinize uygun olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz, ancak çeşitli ajanslarla karşılaşabilirsiniz.

Doğru araştırma ile ilerlerseniz, sonuçta hangi ajansın güvenilir, hangisinin başarılı olduğunu anlayabileceğiniz için uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf edersiniz.

3. En son projelerini ve sonuçlarını görmek isteyin

Ajansın yeteneklerine dair somut kanıtlar sağlayan, son işlerini ve projelerini içeren bir portföy talep etmelisiniz. Çalışmalarını ve sonuçlarını çekinmeden paylaşabilecek ajanslarla karşılaşmanız karar vermenizde kilit rol oynayacaktır.

En önemli şey, size uygun bir strateji, belirli bir plan ve hedeflediğiniz hedeflenmiş bir sonuç sunacak bir ajans seçmektir.

dijital pazarlama ajansı nedir

Bir ajans, başarılı bir şekilde tamamlanmış projelerini sunma yeteneklerinin bir sonucu olarak önceki müşterilerinden referans olarak hareket etmelerini isteyebilir. Bu, bir dijital ajansla anlaşma yapmadan önce düşünmek isteyeceğiniz bir şeydir.

4. Ajansın güncel olduğundan emin olun

Dijital dünya, sürekli değişen bir yaşam ortamıdır. Ve pazarlamacılar olarak, uyarlanabilir bir zihniyet geliştirebilmemiz gerekiyor . Dünün trendi yarın modası geçmiş olabilir.

Bu durumda çalışacağınız ajansın özellikle uzun vadeli bir plan ise her zaman hız kesmesi , gelişmeleri ve popüler konuları takip etmesi ve pazarlama stratejisine dahil etmesi çok önemlidir.

Bazı durumlarda bu, orijinal planda küçük bir değişikliğe neden olabilir veya hedeflenen yoldan sapmanıza neden olabilir. Bu durumda kiraladığınız ajans gerçekten başarılı ve alanında tecrübeli ise onlara güvenmek isteyebilirsiniz.

5. ”İhtiyacınız olan her şey bizde!” diyenlerden kaçının

Her alanda veya sektörde mutlak başarı vaat eden ajanslar genellikle ortalama bir hizmet sunar. Bu tür ajansları tercih etmek yerine , tamamen belirli birkaç alanda uzmanlaşmış ajanslarla çalışmak , markanızın büyümesinde kesinlikle büyük rol oynayacak ve hem maddi hem de özgünlük açısından size yardımcı olacaktır.

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda ortaya çıkan her konuyu kapsayan ajansları seçmek yerine ihtiyaçlarınıza göre uzmanlaşmış ajanslarla çalışmak etkili olacaktır.

Dijital pazarlama sektörde olmayanlara kolay gibi görünse de içerik oluşturma, rakip analizi ve doğru yaklaşımla hedef kitlenize ulaşabilmek göründüğünden çok daha karmaşıktır. Ayrıca her yıl  yeni dijital pazarlama trendleri ortaya çıktıkça işler her zaman değişir .

Ayrıca iş yükü düşündüğünüzden daha ağır olabilir. Bu nedenle arama sonuçlarında, sosyal medyada belirli bir yer edinebilmek ve en önemlisi hedeflenen kitleye ulaşabilmek için şirketlerin veya markaların başarılı dijital ajanslarla iş birliği yapması gerekebilir.

dijital pazarlama ajansı -2022

dijital pazarlama ajansı nedir

İçerik oluşturucuları veya sosyal medya uzmanlarını dışarıdan temin etmek yaygın olsa da, dijital pazarlama söz konusu olduğunda daha kapsamlı destek gerekebilir. Ancak bu gerekli yardımı nereden ve nasıl alacağınıza karar vermek de önemlidir.

 

Sorularınız ve Tanışmak İçin Formu Doldurun

Size Hemen Ulaşalım!

 

   

   

   

  Related Posts
  Leave a Reply

  Your email address will not be published.Required fields are marked *