Folkart Towers A Kule Bayraklı/İzmir
0 850 466 10 35

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır? 2022

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır? 2022

WordPress site hızı nasıl arttırılır?

Günümüzün dijital dünyasında her şey hız ve verimlilikle ilgili. Tüm web sitesi performans sorunlarının dışında, web sitesi hızı, WordPress web sitenize ziyaretçi kaybetmenin önde gelen nedenlerinden biridir.

Web siteniz olması gerekenden daha yavaş yükleniyorsa, trafiğinizin ve kârlılığınızın doğrudan etkilendiğinden şüphe yoktur. Bu gerçeğin bilinmesiyle, birçok geliştirici ve işletme sahibi “WordPress site hızı nasıl arttırılır?” merak ediyor. Aşağıdaki bilgiler, hızlı yükleme süresinin neden gerekli olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Hatta “WordPress site hızı nasıl artırılır?” konusu için birkaç ipucu verir.

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır?

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır?

WordPress, dünyayı oldukça popüler olan güçlü bir içerik oluşturma aracıdır. Platform 75 milyondan fazla web sitesi oluşturmak için kullanılmıştır. Ancak diğer tüm web sitesi oluşturma araçlarında olduğu gibi, işlerin mükemmel görünmesini sağlamak ve markanızın öne çıkmasına yardımcı olmak için bir veya iki WordPress eklentisine, temalara ve diğer araçlara ihtiyacınız olacak. Ne yazık ki, bu tür araçlar, içerik yönetim sisteminizden bağımsız olarak işleri yavaşlatabilir. Peki, WordPress performansını nasıl artırabilirsiniz?

Neyse ki, “WordPress site hızı nasıl arttırılır?” konusunda bilgilere şimdi ulaşacaksınız. Temalarınızın, resimlerinizin, eklentilerinizin ve diğer içeriğinizin uygun yönetimi sayesinde işleri kolayca hızlandırabilirsiniz. Bir müşterinin sayfanızın tam deneyiminin keyfini çıkarabilmesi için, her içerik yönetim sisteminin, ister sayfada görünür isterse arka planda çalışıyor olsun, ilgili tüm öğeleri yüklemesi gerekeceğini unutmayın.

Bu noktada, ziyaretçilerin sayfanızdan keyif alıp almamasıyla yükleme hızının bağlantısını merak ediyor olabilirsiniz. Ziyaretçileriniz, sayfanızın yüklenmesi yavaş olduğu için web sitenizden memnun olmayabilir.

WordPress site hızı nasıl arttırılır? Okumaya devam edin.

Site Hızı Neden Önemlidir?

Sayfanız yüklenirken ekranda görünen yükleniyor sembolleri oldukça geri bir tarihte kaldı. Artık kullanıcıların hiçbiri yüklenme süresini beklemeden siteden çıkıyor. Bu günlerde tüketiciler web sayfalarının hızlı yüklenmesini bekliyor.

Dolayısıyla işletmeniz için yapabileceğiniz en iyi şey hızlı bir WordPress sitesine sahip olmaktır. Bunu başarmadan, şüphesiz para ve trafik kaybedersiniz. Bunun nedeni, çevrimiçi tüketicilerin biraz sabırsız olmasıdır. Aslında, tüm mobil kullanıcıların yarısından fazlası, yalnızca yavaş yükleme süresine bağlı olarak bir sayfayı terk ettiğini kabul ediyor.

1-2 saniyelik yükleme hızlarına sahip web sitelerinin, 5-10 saniye içinde yüklenenlere göre yaklaşık üç kat daha yüksek dönüşüm oranları gördüğünü de belirtmekte fayda var.

Daha da kötüsü, web sitelerinizin hızı daha yavaşsa, bu gerçek potansiyel tüketicilerin sizi bulmasını bile engelleyebilir. Google geçtiğimiz günlerde, Temmuz 2018’e kadar mobil aramalarda sayfa hızının bir sıralama faktörü olacağını duyurdu. Bu, yavaş bir sitenin SEO sıralamanızı olumsuz etkileyeceği anlamına geliyor.

WordPress site hızı nasıl arttırılır? Öğrenmek için bir zaman varsa, şimdi o zamandır.

Web Sitesi Hızı Mobil İçin Önemli

Mobil cihazların ve mobil kullanımın her yerde bulunması yeni bir haber olmasa da, Google’ın mobil aramaları dizine ekleme biçiminde hızın büyük bir rol oynadığını bilmiyor olabilirsiniz. Siteniz biraz yavaşsa ve hala belirli arama terimleriyle güçlü bir şekilde ilgiliyse, iyi bir sıralama elde edebilirsiniz. Ancak Google, daha hızlı mobil sitelere öncelik verir.

Mobil sitenizin yükleme süreleri konusunda endişeleriniz varsa, modern bir WordPress teması kullanmayı ve duyarlı tasarım konsepti üzerine inşa edilmiş eklentileri tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

“WordPress site hızı nasıl arttırılır?” konusu mobil cihazlar için en önemli konudur.

Bir Site Ne Kadar Hızlı Yüklenmeli?

WordPress site hızı nasıl arttırılır? Web siteniz kadar hızlı olması yeterlidir? Google, uygulamaların yükleme sürelerini üç saniye veya daha kısa tutmasının iyi olacağını bildiriyor. Bulgular, yükleme süreleri bir saniyeden üç saniyeye indiğinde, hemen çıkma (bir kullanıcının hemen ayrılması) olasılığının %32 arttığını gösteriyor.

Ayrıca, yüklenmesi beş saniye ve daha uzun süren sayfalar için hemen çıkma olasılığı %90 artar. Ziyaretçileri uzaklaştırmak yerine elinizde tutmak istiyorsanız, bu nedenle, ortalama yükleme süreleri üç saniyeden az (ve ideal olarak bundan daha hızlı) için çaba sarf etmeniz gerekir.

Sayfa Yükleme Süreleri Nasıl Azaltılır?

“WordPress site hızı nasıl azaltılır?” konusunda üzerinize düşeni yapmak istiyorsanız, kendi başınıza kullanabileceğiniz çeşitli basit taktikler vardır. Sitenizin önbelleğe alınmasına izin vermek en basit yollardan biridir. Burada kullanabileceğiniz birkaç ipucu daha var.

Gelin WordPress site hızı nasıl azaltılır? Birlikte öğrenelim.

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır?

1. Site Hızı Denetimini Çalıştırın

“WordPress site hızı nasıl arttırılır?” konusunda web sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini anlamak, site performansını iyileştirmeye yönelik bir sonraki adımdır. Bir eklenti yüklemeniz veya sitenizde başka bir değişiklik yapmanız ve bunun site yükleme sürelerini nasıl etkilediğini görmek istemeniz durumunda site hızını izlemeniz önerilir.

Yükleme hızını analiz etmek için çoğu kişi Google PageSpeed‘e güvenir. Sitenizin URL’sini ekledikten sonra, sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğiyle ilgili özel bir analiz ve siteyi hızlandırmak için özel öneriler elde edebilirsiniz. Sayfa yükleme süresini analiz etmek için belirli bir sayfa da girebilirsiniz.

Ya da bir Web Tasarım Ofisi müşterisiyseniz, site hızınızı manuel olarak ayarlamak zorunda kalmazsınız. Deneyimli ekibimiz sizin yanınızda yer alır.

2. Kullanılmayan Eklentileri ve Temaları Silin

WordPress site hızı nasıl arttırılır? Konusunda en önemli unsurlardan biri de gereksiz unsurları silmenizdir. Eklentilerinizi ve temalarınızı her zaman güncel tutmanız gerektiğinin yanı sıra, kullanılmayanları silmek hızlı bir sitenin bir sonraki adımıdır. Kullanılmayan eklentiler ve temalar yalnızca güvenlik açıkları oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda WordPress web sitesi performansını da düşürebilir.

Kullanılmayan WordPress eklentisini silmek için önce onu devre dışı bırakmanız gerekir. Ardından etkin olmayan eklentiler listenize gidebilir ve artık istemediklerinizi silebilirsiniz.

İstenmeyen bir WordPress temasını kaldırmak için, artık kullanılmayanları silmek için Görünüm > Temalar‘a gitmeniz yeterlidir.

3. Medya Kitaplığınızı Temizleyin

Performans sorunlarını çözmek için başka bir basit çözüm, kullanılmayan medyayı kaldırmaktır. Zamanla, artık kullanılmayan görüntüleri biriktirmeye başlayabilirsiniz. Yer açmak için kullanılmayan medyayı çıkarmayı düşünmelisiniz.

WordPress site hızı nasıl arttırılır? Yapmanız gerekenler oldukça basit.

Kullanılmayan medyayı manuel olarak kaldırmak için , kullanılmayan medyayı atmak için Media Cleaner  gibi bir eklenti kullanabilir veya bunu manuel olarak yapabilirsiniz.

Kullanılmayan medyayı manuel olarak kaldırmak için Ortam > Kütüphane > Eksiz seçeneğine gidin ve artık kullanılmayan dosyaları silin. Bu işlem için detaylı bilgi almak isterseniz “WordPress Kullanılmayan Resimleri Temizlemek” yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Veritabanınızı Temizleyin

Gereken işlemler yapılmazsa, WordPress veritabanınız zamanla dağınıklık biriktirmeye başlayacaktır. Bu gereksiz unsurlar sitenizi yavaşlatabilir. Ancak, düzenli temizlemelerle daha hızlı yükleme için veritabanı boyutunuzu küçültebilirsiniz.

Örneğin, revizyon sonrası çok büyük miktarda gereksiz alan kaplayabilir. 100KB veri içeren bir gönderiye sahipseniz ve bu gönderinin beş revizyonu varsa, boşa harcanan toplam alan yaklaşık 500KB’dir.

Veritabanınızı temizlemek phpMyAdmin aracılığıyla manuel olarak yapılabilir, ancak ne yaptığınızı bilmiyorsanız yanıltıcı ve zarar verici olabilir. Teknik bir deneyime sahip değilseniz, bu görevi gerçekleştirmek için bir eklenti yüklemek daha güvenli bir yoldur.

Karmaşık gibi görünse de “WordPress site hızı nasıl arttırılır?” konusunda önemli unsurlardan birisidir.

5. Oluşturmayı Engelleyen Javascript ve CSS’yi Kaldırın

Web sitenizin hızını test etmek için sayfa testi araçları kullanıyorsanız, anlaşılması zor olabilecek bu öneriyle karşılaşmış olabilirsiniz. Webpagetest.org veya Pingdom gibi bir araç kullanarak sayfanızın şelale görünümüne bakarsanız, “oluşturmaya başla” satırınızdan önce yüklenen bir dizi JavaScript dosyası (.js dosyası) olduğunu görürsünüz.

Bu, “oluşturmayı engelleyen JavaScript” olarak bilinir.

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır?

JavaScript’in temel işlevi, kaydırıcınızdaki açılır pencere veya dönen resimler gibi bir web sayfasında bir eylem gerçekleştirmektir. Gerçekte, siteniz içeriği ve stilleri tam olarak yükleyene kadar bu eylemlerin yüklenmesi gerekmez.

Dolayısıyla, “JavaScript Ayrıştırmayı Ertele” ile bu araçlar gerçekten şunu söylüyor: “Bu şeyleri en üstte değil, sayfanızda daha sonra yükleyin.” Bu JavaScript komutunu ertelemenize yardımcı olabilecek, Critical CSS dahil olmak üzere birkaç eklenti var.

WordPress site hızı nasıl arttırılır? Karmaşık görünse de aslında oldukça kolay.

6. CSS, HTML ve JavaScript’i Küçültün

Zamanla, CSS, HTML ve diğer kaynak kod dosyaları birikebilir ve sitenizin hızını yavaşlatmanıza neden olabilir. Sitenize enerji vermek için kodunu küçültmeyi düşünmelisiniz.

Küçültme yoluyla sitenizin arka ucu, yalın bir ortalama makine olacak şekilde optimize edilecektir. Bu teknik, HTML, JavaScript ve CSS dosyalarının dosya boyutunu küçülterek çalışır ve boşluklar, satır sonları ve yorumlar gibi gereksiz karakterleri kaldırmaya çalışır.

Sonuç olarak, dosyaların daha hızlı çalışması ve web sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesi için gereken daha az miktarda veri aktarımı gerekir.

Kodu küçültmek için oluşturulmuş bir dizi eklenti vardır. Autoptimize, bu görev için en yüksek puan alan ücretsiz eklentilerden biridir.

WordPress site hızı nasıl arttırılır? Detaylar için okumayı sürdürün.

7. Görüntüleri Optimize Edin

“WordPress site hızı nasıl arttırılır?” dendiğinde akla gelen ilk unsur görüntüleri optimize etmektir. Görüntüler, bir site ziyaretçisinin katılımını sağlamak için zorunludur. Siteniz tonlarca güzel görüntü içeriyor olsa da, hızlı sayfa yükleme süreleri elde etmek için bu görüntüleri optimize etmek iyi bir fikirdir.

Resimleri sıkıştırmak, alternatif metin ve başlıklar eklemek ve bir resim site haritası oluşturmak dahil olmak üzere resimlerinizi optimize etmenin birçok yolu vardır.

Görüntüleri nasıl optimize ettiğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, “WordPress Kullanılmayan Resimleri Temizlemek” yazımızı okuyabilirsiniz.

8. Uzun Sayfalarınız İçin Lazy Loading

Tek sayfalık siteler ve uzun bir ana sayfası olan siteler için Lazy Loading gerçek zamanlı bir tasarruf sağlayabilir. Lazy Loading, esasen, sayfanızın alt kısmındaki öğelerin, ziyaretçi onları görmek için aşağı kaydırana kadar yüklenmesini önler. Uzun sayfanızın tüm içeriğini bir kerede yüklemeyerek, sitenizin daha hızlı görüntülenmeye başlamasını sağlar. Bunun için kullanılan yaygın bir eklenti Lazy Load‘tır.

9. Sayfa Başına Yorumları Sınırlayın

Blog gönderilerinize bu kadar çok dikkat çekmek harika olsa da, çok sayıda yorum sayfa yükleme süresini yavaşlatabilir. Yorum bölümünü sayfalara bölmek, yüklenmeleri için geçen süreyi kısaltmak için iyi bir fikirdir.

Sayfa başına görünen yorum sayısını sınırlamak için Ayarlar > Tartışma‘ya gidin ve “Yorumları sayfalara böl” kutusunu işaretleyin. Daha sonra sayfa başına yorum sayısını seçebilirsiniz (varsayılan 50’dir).

Bu, tonlarca yorum içeren gönderiler ve sayfalar için bellek tüketimini iyileştirmeye ve sayfa yükleme sürelerini artırmaya yardımcı olacaktır. Dolayısıyla “WordPress site hızı nasıl arttırılır?” konusuna da bir çözümdür.

10. Yönlendirmeleri Azaltın

Yönlendirmelerin bazı kullanımları vardır, ancak 301 yönlendirmeleri ve yönlendirme zincirleri gibi gereksiz yönlendirmeler işleri gerçekten yavaşlatabilir. Sunucunuzun üstlendiği ek bilgi isteklerinin miktarını azaltmak en iyisidir.

11. Post Revizyonlarını Azaltın

Revizyon sonrası, yaptığınız her içerik düzenlemesini sonsuza kadar kaydeder, bu da sitenizin daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Sitenizi hızlandırmak için gönderi başına revizyon sayısını sınırlamayı seçebilirsiniz.

Bunu yapmak için wp-config.php dosyasını açın ve post revizyonlarının sayısını sınırlamak için bu kod satırını ekleyin: define( ‘WP_POST_REVISIONS’, 4 );

Bu durumda sayı dördü gösterir, bu da gönderi başına dört revizyon oluşturulacağı anlamına gelir. Bu sayıyı değiştirebilir, hatta değeri 0 veya yanlış olarak ayarlayarak revizyonları kapatabilirsiniz.

12. Geri Pingleri ve Geri İzlemeleri Devre Dışı Bırakın

Daha önce pingback veya geri izlemeyi hiç duymamış olsanız da, bazıları tarafından eski bir özellik olarak kabul edilir. Sayfa hızı söz konusu olduğunda yavaşlamaya neden olabileceğinden, bunların kapatıldığından emin olmak yine de iyi bir fikirdir.

Geri pingleri ve geri izlemeleri devre dışı bırakmak için Ayarlar -> Tartışma’ya gidin ve “Diğer bloglardan gelen bağlantı bildirimlerine izin ver…” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun.

13. PHP’nin En Son Sürümünü Çalıştırın

PHP’nin en son sürümünü çalıştırmak sitenizin hızı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Sitenizin en son PHP ortamına geçmeye hazır olup olmadığını belirlemek için WP Engine’in PHP Uyumluluk Denetleyicisi eklentisini kullanmayı deneyin . .

PHP’nin en son sürümüne kendi başınıza güncelleme yapmak da kolaydır ve kullanıcı portalınıza gidip bu makalede özetlenen adımları izleyerek yapılabilir .

PHP 7.4’te gelenler hakkında daha fazlasını okuyun .

14. Hızlı, Hafif Bir Tema Seçin

“WordPress site hızı nasıl arttırılır?” sorusunda genellikle ilgili değilmiş gibi görünse de tüm WordPress temaları eşit seviyede üretilmemiştir. Bazıları diğerlerinden daha iyi yazılmıştır. Ancak güzel bir UI tasarımı, siteniz hızlı yüklenemiyorsa anlamsızdır.

Zengin özelliklere sahip yüklenmesi zor bir temayı seçmek yerine, iyi çalışması için gerekli olan temelleri içeren bir tema kullanarak minimal bir yaklaşım benimseyin.

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır?

15. Bir CDN kullanın

Bir kullanıcının konumu ne olursa olsun, içeriğiniz çok hızlı bir şekilde teslim edilmelidir. Ancak, bazen bu her zaman mümkün olmayabilir.

Mesafe, içerik dağıtım ağının (CDN) kullanışlı hale geldiği içerik dağıtımında gecikme anlamına gelebilir.

Bir CDN, daha hızlı sayfa yükleme sürelerine yol açar. Çünkü yapılandırıldığında, web siteniz site ziyaretçinize en yakın optimize edilmiş sunucuyu kullanır.

Veri merkezi, statik içeriği ve dosyaları depolayacak ve ardından bunları konumlarına göre kullanıcılara teslim edecektir. Bu, harici HTTP isteklerinin azaltılmasına yardımcı olabilir, çünkü statik içerik aynı anda tonlarca HTTP istemek yerine kullanıma hazırdır.

Bir CDN seçmek, sitenizin popülerliğine ve ihtiyaçlarına bağlıdır.

WordPress site hızı nasıl arttırılır? Okumaya devam edin.

16. Tarayıcı Önbelleğinden Yararlanın

Web sunucunuz, önbellek sona erme süresini belirtmek üzere ayarlanmış HTTP başlıklarına sahip olduğunda, web sayfasının ziyaretçinizin tarayıcısında ne kadar süreyle önbelleğe alınması gerektiğine ilişkin tarayıcı yönergelerini de içerir. 

Bu, ziyaretçinizin tarayıcısına web sitenizin öğelerini (CSS, JavaScript ve resimler gibi) ağ yerine makinelerinin yerel diskinden indirmesini söyler. Bu, tarayıcının yapacak daha az ağ bağlantısı olduğu anlamına geldiğinden, bu, web sayfanızın onlar için daha hızlı yüklenmesine yardımcı olacaktır.

HTTP başlıklarınızın bir sona erme tarihi içermesini sağlamak da önemlidir. Böylece tarayıcı, kaynakları yerel makinelerinden almak yerine ağdan ne zaman yeniymiş gibi alacağını bilir.

Web Tasarım Ofisi’nde sunucularımız zaten WordPress web sitelerine hizmet verecek şekilde optimize edildiğinden “WordPress site hızı nasıl arttırılır?” endişesi duymazsınız.

17. Özel Bir Sunucuya Taşıyın

Siteniz çok fazla trafik alıyorsa, onu sunucu kaynaklarının paylaşılmadığı özel bir sunucuda barındırmak akıllıca bir fikirdir.

Çalışma süresi çok önemli olduğunda, paylaşılan bir sunucu sorunlu olabilir. Paylaşımlı barındırma uygun maliyetli olsa da, diğerleriyle aynı sunucuda olmak CPU ve RAM’in tıkanmasına neden olabilir. Başka bir site sunucunun tüm bant genişliğini tüketirse, yavaş çalışan bir site/sunucu ve olası kapalı kalma süresi ile karşı karşıya kalırsınız.

Sitenizin maksimum çalışma süresine sahip olmasını sağlamak için, tek bir sunucunun tüm kaynaklarını aldığınız bir barındırma planına yatırım yapmaya değer. “WordPress site hızı nasıl arttırılır?” konusunda kesin çözümdür.

18. Barındırma Altyapınızı Düşünün

Seçtiğiniz barındırma ortamı “WordPress site hızı nasıl arttırılır?” konusunda site hızınızı olumlu yönde önemli ölçüde etkileyebilir. Sunucuya ve teknolojiye bağlı olarak, daha hızlı bir WordPress sitesi için yönetilen WordPress barındırma gereklidir.

WordPress Site Hızı Optimizasyon Eklentileri

WordPress site hızı nasıl arttırılır? En kolay yolu eklentiler kullanmaktır.

Perfmatters: Bu eklenti, kullanmadığınız WordPress varsayılan seçeneklerini devre dışı bırakmanıza izin verir.
Super Minify: Bu araç, daha hızlı yükleme için dosyaları birleştirmenize ve sıkıştırmanıza olanak tanır.
Smush.it: Bu eklenti, sayfanızı yavaşlatmamaları için resimlerinizi optimize eder.
Lazy Load: Bu araç, tüm sayfanızın bir kerede yüklenmesini durdurur, böylece hız artar.

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Web Tasarım Ofisi’nden WordPress Site Hızını Artırma Desteği Alın

Bu adımların tümü “WordPress site hızı nasıl arttırılır?” konusunda, site hızını ve ayrıca kullanıcı deneyimini iyileştirmek için gereklidir.

WordPress’i mümkün olan en verimli şekilde nasıl hızlandıracağınızı merak ediyorsanız, yolunuz Web Tasarım Ofisi’nden geçmelidir.

Web Tasarım Ofisi güvenilirliği ve deneyimiyle, müşterileriniz için daha hızlı bir siteye sahip olmanızı sağlar. Web Tasarım Ofisi’nin sunduğu hızlı WordPress barındırma çözümünün web sitenizi bugün hızlandırmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için hemen iletişime geçin.

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *