Folkart Towers A Kule Bayraklı/İzmir
0 850 466 10 35

SEO Dostu Web Sitesi İçin 6 İpucu

SEO Dostu Web Sitesi İçin 6 İpucu

SEO dostu web sitesi günümüzün dijital dünyasında, web sitenizden daha fazla organik trafik elde etmenin tüm yollarını bilmek demektir. Ancak SEO dostu web sitesi tasarımını kapsayan teknik SEO işlemleri yeni başlayanlar için oldukça bunaltıcı olabilir.

Bu yazıda, SEO dostu web sitesi oluşturmanın önemine ve bunu nasıl sorunsuz bir şekilde yapabileceğinize odaklanacağız.

SEO Dostu Web Sitesi İçin 6 İpucu

SEO Dostu Web Sitesi Nedir?

Basit bir ifadeyle, SEO dostu web sitesi, arama motoru botlarının web sitenizi değerlendirmesi, yapısı ve içeriğini iyi anlamasını kolaylaştırır.

SEO dostu web sitesinin nasıl oluşturulacağını ve özelliklerini inceleyelim:

1. Tüm Sayfalar için Benzersiz Başlık ve Açıklamalar

SEO dostu web sitesi için, tüm web sayfalarının kendine özgü meta başlıkları ve açıklamaları olmalıdır. Başlıklar genellikle 50-60 karakter arasında değişir. Açıklamalar ise 155 karaktere kadar çıkabilir. Bu başlıklar, ziyaretçilere web sayfasının ne hakkında olduğunu tam olarak anlattıklarından, arama motoru indekslemesi için çok önemlidir.

2. Temiz URL Yapısı

Web sayfanızın URL’si temiz ve net olmalıdır. Kalıcı bağlantılar için, hepsinin küçük harf olduğundan, kısa çizgilerle ayrıldığından ve daha fazla görünürlük için anahtar kelimeler içerdiğinden emin olmalısınız.

3. Hızlı Yüklenen Web Sayfaları

Hiç kimse, yüklenmesi çok yavaş olan bir web sayfasını açmak istemez. SEO dostu web sitesi yapmak için, sayfalarınızın yüklenme hızını artırmak için web sitenizde kapsamlı bir SEO denetimi yapıldığından emin olmalısınız. Görüntü optimizasyonu gibi etkinlikler, sayfa yükleme hızını artırmanıza yardımcı olabilir. Böylece web sitenize sıralama algoritmaları için daha yavaş web sitelerine göre avantaj sağlayabilir.

SEO Dostu Web Sitesi

4. Benzersiz İçerik

Tüm sayfalarınızdaki içeriğin benzersiz olduğundan ve intihal olmadığından emin olmalısınız. Arama motorları, intihal içerikli web sitelerini işaretler. Dolayısıyla bu durum web sitenizin SEO uyumluluğunu önemli ölçüde azaltabilir.

5. Optimize Edilmiş Görüntüler

Büyük boyutlu web sitesi resimleri,  sayfa yükleme hızını artırabilir. Görsellerinizin optimize edildiğinden emin olmanız ve arama motoru tarayıcılarının görselin ne hakkında olduğunu anlaması için alternatif metin eklemeniz gerekir.

6. Uygun İçerik Yapısı Oluşturun

Web sitenizin indekslenmesini kolaylaştıracağı için web sitenizin uygun bir içerik yapısına sahip olduğundan emin olmalısınız. SEO dostu web sitesi sayfalarınızın genel yapısı şu unsurlara sahip olmalıdır:

 • Başlık
 • H1 Etiketi veya Sayfa Başlığı
 • Alt Başlıklı İçerik (iyi yapılandırılmış içerik dağıtımı için H1, H2, H3… etiketleri)
 • Yazar Biyografi/Bilgi, Paylaşım Seçenekleri
 • Altbilgi

7. Duyarlı Web Sitesi

Web sitenizin sayfaları, ziyaret edildikleri herhangi bir cihazda duyarlı olmalıdır. Web siteniz veya sayfalarınız herhangi bir cihazda yanıt vermiyorsa, SEO sağlığını sağlam tutmak için tüm tutarsızlıkları düzeltmelisiniz.

 

Siz de duyarlı web sitesine sahip olmak istemez misiniz? Hemen teklif alın.

 

   

   

  8. Dahili Bağlantı

  Dahili bağlantı, arama motoru tarayıcıları için web sitenizin çok yönlü bir haritasını oluşturur. Tarayıcıların ilgili web sayfalarını bir araya getirmesine ve web sitenizin SEO uyumluluğunu artırmak için güçlü bir iç mimari oluşturmasına yardımcı olur.

  SEO Dostu Web Sitesine Sahip Olmak Bir İşletme İçin Neden Önemlidir?

  Artık SEO dostu web sitesi için nelerin gerekli olduğunu bildiğimize göre, işletmeniz için nasıl faydalı olacağına bakalım.

  SEO Dostu Web Sitesi İçin 6 İpucu

  1. Organik Trafiği Artırmada Yardımcı Olur

  SEO dostu web sitesi, daha fazla organik trafik oluşturmada yardımcı olur. Bunlar SERP’lerde daha üst sıralarda yer alır ve genellikle SERP sayfalarında en üst sırada yer alan sonuçlar SEO dostu web sitesidir.

  2. Marka Güvenilirliğinizi Artırır

  Web siteniz arama motorlarında ilk sayfada yer alıyorsa, kullanıcıların diğer seçeneklere göre ona güvenme olasılığı daha yüksektir. Bu, yalnızca kullanıcılar için değil, aynı zamanda arama motorunun kendisi için de marka güvenilirliğini artırmanın harika bir yoludur.

  3. Uygun Maliyetli

  SEO dostu web sitesi, hedeflenen trafiği sürekli bir hale getirmeye çalışır. Web siteniz arama motoru algoritmaları için uygun stratejileri takip ediyorsa, PPC gibi ücretli reklam biçimlerine çok fazla para harcamanıza gerek kalmayacaktır.

  4. Kullanıcı Deneyimini İyileştirir

  En iyi SEO stratejilerinin tümü, kullanıcı deneyimini daha rafine hale getirmek için yapılmıştır. Bu nedenle, bu stratejileri web sitenizde uygulamak, kullanıcı deneyimini daha sorunsuz hale getirecek ve iyileştirecektir.

  SEO Dostu Web Tasarım Sitesi

  SEO Dostu Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin İpuçları

  1. Tüm Cihaz Kullanıcılarıyla Bağlantı Kurmak için Duyarlı Tasarım Kullanın

  Günümüzün dijital çağında, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu arama motorlarını mobil cihazlardan kullanmaktadır. Bu nedenle, web sitenizin duyarlı bir tasarıma sahip olması zorunludur. Kullanıcıya duyarlı tasarım, SEO dostu web sitesi tasarımı oluşturmanın en önemli unsurlarından biridir.

  Duyarlı tasarım, web sitenizi her tür cihaza uyarlar ve kullanıcı aramalarına göre uyum sağlar. Kullanıcılar ister tablette ister dizüstü bilgisayarda web sitenizin en uygun sürümünü çalıştırabilirler. SEO dostu web sitesi tasarımının en temel özelliği mobil duyarlılıktır.

  Daha detaylı açıklamak gerekirse, tüm cihazların farklı ekran boyutlarına ve çözünürlüklerine sahip olduğunu düşünün. Duyarlı bir web sitesi tasarımı, web sitenizin hangi cihazda ziyaret edildiğine bağlı olarak boyutlara göre ayarlanmasına yardımcı olur. Böylece kullanıcıların deneyimini geliştirirsiniz.

  Kullanıcılar, web sitenizi cihazlarında sorunsuz bir şekilde keşfedemiyorlarsa, optimize edilmiş bir rakip web sitesini ziyaret etmeyi tercih ederler. Ayrıca, duyarlı bir tasarıma sahip olmanız Google’da daha yüksek sıralamalara ulaşmanıza da yardımcı olacaktır.

  Web sitenizin mobil duyarlılığını test etmek için ücretsiz bir araç olan Google Mobil Uyumluluk Testi‘ni kullanabilirsiniz.

  2. Web Sitenizin İçeriğine Hedeflenen Anahtar Kelimeleri Dahil Edin

  Benzersiz ve değerli içerik oluşturmak, herhangi bir web sitesinin en önemli kısımlarından biridir. Kaliteli içerikler web sitenizin trafik çekmesine ve değerli potansiyel müşteriler oluşturmasına yardımcı olur. Alanınızdaki alakalı anahtar kelimeleri hedefleyerek, içeriğinizin görünürlüğünü kolayca arttırabilirsiniz. Hedeflenen anahtar kelimeler, web sitenizin ilgili arama sorguları/terimleri için SERP’lerde daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. İçeriğiniz için kullanabileceğiniz hedef kelime araştırması için ücretsiz bir araç olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘yı kullanabilirsiniz.

  Bu hedeflenen anahtar kelimeleri bulmak, alan adınızdaki yüksek ve düşük rekabet anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayan kapsamlı bir anahtar kelime araştırması gerektirir.

  Örneğin, uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle çok iyi hedeflenmiş, düşük rekabetli anahtar kelimelerdir. Genellikle üç veya daha fazla kelimeden oluşurlar ve çok spesifiktirler, bu da daha nitelikli müşteri adayları oluşturmaya yardımcı olur. Örneğin, “İzmir’deki en yüksek puanlı web tasarım ofisi”, nitelikli potansiyel müşteriler oluşturmaya yardımcı olabilecek uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir.

  Hedeflenen anahtar kelimeleri bulduktan sonra, pazarlama hedeflerinize uyan en iyi içerik biçimini seçmektir. İnfografikler, videolar, bloglar, e-kitaplar vb. gibi birden fazla format türü arasından seçim yapabilirsiniz. Tercih ettiğiniz formatları seçtikten sonra, hedeflenen anahtar kelimelerle değerli içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

  Oluşturulan içeriğin yalnızca eğitici değil, aynı zamanda hedef kitleniz için kolay anlaşılır olmasını sağlamalısınız. Hedeflenen anahtar kelimeleri bu içeriğe organik olarak aşılamak, web sayfalarınızın ilgili SERP’lerde görünmesine yardımcı olacaktır.

  İçeriğinizde hedeflenen anahtar kelimeleri akıllıca kullanarak SEO dostu web sitesine sahip olabilirsiniz. SEO dostu web sitesi, sayfalarınızın genel performansını artıracak ve arama motorlarının gözünde daha belirgin olacaktır.

  SEO Dostu Web Sitesi

  3. Başlık Etiketlerini Optimize Edin

  Başlık etiketleri, arama motorları için yapılandırılmış ve tanınabilir içerik oluşturmanın en önemli unsurlarından biridir. Başlık etiketlerinizi optimize etmek, SEO dostu web sitesi oluşturmak açısından faydalı olabilir.

  İçerikteki belirli bir bölümün başlangıcını açıklayan başlıklar bir başlık etiketine sahip olmalıdır. Örneğin, “3.Başlık Etiketlerinizi Optimize Edin” bir H3 etiketi iken bu sayfanın ana başlığı bir H1 etiketidir.

  Başlıklarınızı optimize ederken, en alakalı anahtar kelimeleri organik olarak bunlara dahil etmelisiniz. Örneğin, içeriğinizin başlığında birincil anahtar kelime bulunmalıdır.

  Bu düzenleme, arama motoru tarayıcılarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamalarına ve sayfayı buna göre dizine eklemelerine yardımcı olur. Ayrıca, başlıklarda ve alt başlıklarda kullanılan belirli anahtar kelime için sıralamanızı artırmanıza yardımcı olur.

  H2 ve hatta H5 gibi daha küçük başlıklarda ikincil, LSI ve hatta uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Bu, tarayıcıların içeriğinizin ana konuya ne kadar derine indiğini ve sahip olduğu çeşitliliği anlamalarına yardımcı olur.

  4. Tıklamaları Artırmak için Meta Açıklamalarınızı Optimize Edin

  Google’da bir arama sorgusu yaptığınızda ilk gördüğünüz şey sonuç sayfalarının başlığıdır. Altında gördüğünüz, konuyla ilgili bilgilerin küçük bir açıklamasıdır ve size web sayfasındaki içeriğin neler olduğuna bir göz atmanızı sağlar. Bu özet bilgi, web sayfanızın meta açıklamasıdır.

  Bir örnek alalım. “SEO dostu web sitesi” arama sorgusu için, en üst sıradaki sonucun meta açıklaması “SEO Dostu Web Sitesi İçin 6 İpucu. SEO Dostu Web Sitesi Nedir, Nasıl Oluşturulur? Web Siteleri İçin SEO Çalışmaları Nelerdir?” şeklindedir.

  Bu meta açıklama nettir ve kullanıcılara web sayfasının tam olarak ne olduğunu söyler. Kullanıcı, bağlantıya tıklamadan önce, SEO dostu web sitesi oluşturmaya ilişkin adım adım bir kılavuz bulacağını bilir.

  Meta açıklamanızı optimize etmek için alakalı, kısa ve muhtemelen sayfanın sıralamasını yükseltmek için hedeflenmiş bir anahtar kelime eklemelisiniz. Google SERP’lerde bir meta açıklamanın karakter sınırı 155 karakterdir. 150 karakterin altında bir meta açıklama oluşturmalısınız, aksi takdirde karakter sınırının üzerindeki metin üç nokta ile değiştirilir. Bu biraz kalitesiz görünecek ve okuyucular için yararlı olabilecek önemli bir yerde cümlenizi kesecektir.

  5. İçeriğinizin Okunabilirliğini Artırmaya Odaklanın

  SEO dostu web sitesi tasarımı oluşturmayı sağlayan birçok unsur vardır. SEO optimizasyonu gerçekleştirirken, her web sayfasındaki içeriğin okunabilirliğinin yerinde olduğundan emin olun. Web sitesi tasarımınız birinci sınıf olsa bile, çekici olmayan içeriğe sahip olmak size gerçekten hiçbir değer kazandırmaz. Tasarımın işi estetik izlenimi oluşturmak iken, içerik kalan izlenimlerin nasıl olacağını belirler.

  Bu, SEO dostu bir web sitesi oluşturmanın daha insani unsurudur. Google her zaman kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan ve onları memnun eden web sitelerini tercih eder. Bu, yine tüm kullanıcı deneyimini etkiler ve web sitenizin SEO uyumluluğunu önemli ölçüde etkiler.

  6. Sayfa Yükleme Süresini İyileştirin

  Bu konu daha önce tartışılmıştı ancak önemi nedeniyle tekrar gündeme gelmeye değer. Web sitenizin yükleme hızını optimize etmek üzerinde çalışın. Kapsamlı bir SEO denetimi, sayfa yükleme sürenizin olabildiğince kısa olmasını sağlamak için üzerinde çalışmanız gereken tüm öğeleri bulmanıza yardımcı olabilir. PageSpeed Insight aracıyla ücretsiz bir şekilde web sitesi hızınızı ölçebilirsiniz.

  Kullanıcılar genellikle bir sayfanın yüklenmesi için 5-6 saniye bekler. Daha uzun sürerse, sekmeyi kapatıp başka bir seçenek aramaları muhtemeldir. Sayfa yükleme süresi optimizasyonu, hemen çıkma oranını azaltmak için çok önemlidir ve bir web sitesinin SEO uyumluluğunu önemli ölçüde artırır. Dolayısıyla SEO dostu web sitesi için en önemli faktörlerden biri hızdır.

  SEO Dostu Web Sitesi

  SEO Dostu Web Sitesine Hemen Şimdi Sahip Olun

  Artık SEO dostu web sitesi oluşturmak için neyin gerekli olduğunu bildiğinize göre, işi ortaya koymanın ve web sitenizi zirveye taşımanın zamanı geldi. SEO için teknik bilgi gerektiren birçok unsur olduğundan, SEO dostu web sitesi için Web Tasarım Ofisi gibi deneyimli bir ortağa sahip olmak her zaman iyidir. Hizmetlerimiz ve SEO dostu web sitesi  hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen bize ulaşın.

   

   

  Siz de SEO dostu web sitesine sahip olmak istemez misiniz? Hemen teklif alın.

   

    

    

   Related Posts
   Leave a Reply

   Your email address will not be published.Required fields are marked *