Folkart Towers A Kule Bayraklı/İzmir
0 850 466 10 35

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir? 2022

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir? 2022

Mobil uyumlu web tasarım nedir, bileşenleri nelerdir? Gelin birlikte öğrenelim.

Bir web sitesi tasarlamaya başladığınızda, mobil uyumlu, mobil cihazlar için optimize edilmiş ve duyarlı tasarım arasındaki farkları bilmeniz gerekir. Peki ne anlama geliyorlar ve hangisi sizin için daha ideal? Web tasarımcıları ve web geliştiricileri tarafından çok sık kullanılan bu terimler nedir öğrenelim.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Birçok kişi ve hatta birçok deneyimli web tasarımcısı, bu terimleri akıllı telefon ve tablette çalışan ve iyi görünen bir web sitesi anlamında kullanır. Kullanıcılar arasında cihaz çeşitliliği arttıkça, daha fazla web sitesi farklı ekran boyutlarına uyum sağlamak için çaba sarf ediyor. Rakiplerinin çok gerisinde kalma riskini alamayan web siteleri.

Ancak endişelenmeyin, bu makalede mobil uyumlu, mobil cihazlar için optimize edilmiş ve duyarlı tasarım yaklaşımlarını gözden geçireceğiz. Akılda tutulması gereken bazı temel faktörler sunacağız .Bunların tümü, web siteniz için stratejik ve bilgili bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

Mobil uyumlu web tasarım nedir? Web sitem mobil uyumlu mu? Cevaplar için; ücretsiz olan bu aracı kullanabilirsiniz.

Gelin mobil uyumlu web tasarım nedir? Detayları öğrenelim.

Bir Bakışta Fark

“Mobil uyumlu web tasarım nedir?” konusunda yeniyseniz, web sitelerinin hem masaüstü bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda iyi görünmesi için nasıl tasarlandığına dair bir takım sorularınız olabilir. Ancak web sitenizin nasıl görünebileceği konusunda bir dizi unsur var.

Mobil uyumlu, mobil optimize edilmiş ve duyarlı tasarım, web sitelerini çeşitli cihazlarda kullanılabilir ve görüntülenebilir hale getirmeyi amaçlayan web tasarımı yaklaşımlarıdır. Bu yaklaşımlar kısaca şunlardır:

 • Mobil uyumlu, özellikle masaüstü ekranlar için tasarlanmış bir web sitesini akıllı telefonlar veya tabletler için daha küçük bir sürüme uyarlamaktır. Bu genellikle çoğu işletmenin kaçabileceği minimum mobil tasarımdır. Bu kolay ve uygun maliyetli bir çözüm gibi görünse de, pek çok web sitesi mobil uyumlu tasarım ipuçlarını takip etmedikçe başarılı olamaz .
 • Mobil için optimize edilmiş, kulağa benzer gelse de, aslında mobil uyumlu olmaktan çok daha gelişmiş ve karmaşık bir tasarım tekniğidir. Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi, yalnızca bir masaüstü sitesinin daha küçük bir sürümü değildir ve daha küçük bir ekran için yeniden boyutlandırılan resimler kadar basit değildir. Tamamen akıllı telefon kullanımı için tasarlanmış bir web sitesidir.
 • Duyarlı web siteleri, görüntülendikleri cihaza yanıt verebilir ve dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde, akıllı telefonlarda ve neredeyse diğer tüm cihazlarda iyi çalışacak ve harika görünecek şekilde kendilerini otomatik olarak yeniden biçimlendirir. Bu, nihai uyarlanabilir web tasarımıdır.

Mobil uyumlu, mobile optimize edilmiş veya duyarlı web tasarımına karar verin, nelere dikkat etmeniz gerektiğini bildiğiniz sürece web siteniz harika görünecektir.

Mobil uyumlu web tasarım nedir? Detaylar için okumayı sürdürün.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Mobil uyumlu web tasarım nedir? Mobil uyumlu web tasarımı, genellikle masaüstünün küçültülmüş bir versiyonudur. Akıllı telefonlarda da kullanılabilmesi için masaüstü odaklı bir web sitesinde küçük değişiklikler yapan bir web tasarımı yaklaşımıdır.

Bu yaklaşımı benimsemek, web tasarımcılarının birkaç temel ilkeyi akıllarında tutmaları gerektiği anlamına gelir:

 • Sitenizde kullanılan tüm yazı tipleri en az 14pt veya 16pt olmalıdır. Bu, bir dizüstü bilgisayar ekranında oldukça standart bir boyuttur, ancak daha küçük bir şeyi akıllı telefonda okumak zordur.
 • Görüntüler, mobil internet bağlantısı üzerinden bir akıllı telefona hızlı bir şekilde yüklenebilecek kadar küçük olacak şekilde yeniden biçimlendirilmelidir.
 • Belirli efektler, özellikle masaüstü sitelerinde çok yaygın olan fareyle üzerine gelme efekti, akıllı telefonlarla kullanılamaz ve bundan kaçınılmalıdır.
 • Bir sayfanın öğeleri, sayfa bir akıllı telefon boyutuna küçültüldüğünde birbirleriyle örtüşmeyecek şekilde dikkatlice tasarlanmalı ve düzenlenmelidir. Bunun yerine öğeler, referanslar veya resimler için yatay kaydırmalı bir tasarım kullanılabilir.

Pratikte, mobil uyumlu web sayfaları tasarlamak zor olabilir. Özellikle de bir web sitesi masaüstü sürümünde zaten mevcutsa. Ancak yardımcı olabilecek mobil uyumlu web tasarımı için ipuçları vardır. Çoğu zaman bilgileri bir masaüstü sürümünden mobil sürüme indirgemek ve birleştirmek ortaklaşma sürecidir.

Mobil Cihazlar İçin Optimize Edilmiş Web Tasarım Nedir?

Mobil uyumlu web tasarım nedir? sorunun bir unsuru olan mobil için optimize edilmiş web tasarımı, öncelikle mobil kullanıcılar düşünülerek tasarlanmış bir web sitesidir. Bu, akıllı telefonlar gibi en küçük ekran boyutundan başlamak ve masaüstü gibi daha büyük ekranlara genişletmek anlamına gelir. Bu, hedefin büyük sürümü alıp daha küçük bir boyuta sıkıştırmak olduğu, mobil uyumlu web tasarımına zıt bir yaklaşımdır.

İnsanlar web sitenize telefonlarından eriştiğinde ister bir ürünü bulmak ister bir yanıt bulmak olsun, kullanıcıların ihtiyaç duydukları şeyi hızlı bir şekilde bulabilmelerini istersiniz. Bunun da ötesinde, mobil cihazlar için optimize edilmiş web siteleri, görüntüleri sıkıştırarak, kopyaları kısaltarak ve metin alanlarını sınırlayarak web sitesini basitleştirmek ister. Herhangi bir animasyondan, fareyle üzerine gelme efektlerinden ve açılır pencerelerden kaçınma eğilimindedirler.

Mobil cihazlar için optimize edilmiş web tasarımının bazı temel unsurları şunlardır:

 • Tek sütun kullanan bir düzen
 • Yazıya daha az ihtiyaç
 • Beyaz boşluk kenarlıklarını kullanan grafikler
 • Basit gezinme
 • Dağınıklığı azaltmak için genel olarak azaltılmış özellikler
 • Web sitelerinin mobil sürümlerinin masaüstü sürümlerinden daha az olduğu göz önüne alındığında, tasarımlarının daha kolay olacağını düşünürdünüz. Ama gerçekte durum tam tersidir. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi küçük, kullanımı kolay bir tasarıma sıkıştırmak çok zor olabilir.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir? 2022

Duyarlı Web Tasarım Nedir?

Mobil uyumlu web tasarım nedir? sorunun bir unsuru olan duyarlı tasarım, birden fazla ekran boyutuna uyum sağlayacak ve barındıracak bir web sitesi tasarımıdır. Web sitesinin farklı boyutlara uyum sağladığını görmek için tarayıcı genişliğini en genişten en küçüğe doğru ayarlayabilmelisiniz.

Duyarlı tasarımlar, akıllı telefonlardan geniş ekran 4K monitörlere kadar farklı cihazlara uyum sağlayabilir. Duyarlı tasarımın başarmayı amaçladığı şey budur. Uyarlanabilirliği ve duyarlı doğası nedeniyle, bu yaklaşım genellikle en karmaşık ve maliyetli olanıdır.

Hangisi Daha İyi: Mobil uyumlu, Mobil İçin Optimize Edilmiş veya Duyarlı?

Bu noktada, basit bir soruya net bir cevap isteyebilirsiniz. Mobil uyumlu web tasarım nedir? Bu tasarım yaklaşımlarından hangisi daha iyi? Web tasarımım mobil uyumlu mu, yanıt veren mi yoksa mobil için optimize edilmiş mi olmalı?

Maalesef, bu basit bir cevabı olmayan bir soru. Daha doğrusu cevap, ihtiyaçlarınıza, işinize ve açıkçası bütçenize bağlı olmasıdır. Artık mobil uyumlu, mobil cihazlar için optimize edilmiş ve duyarlı tasarımın neler sunabileceğini bildiğinize göre, ihtiyaçlarınız için hangisinin en iyi olacağını düşünebilirsiniz.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Tebrikler artık mobil uyumlu web tasarım nedir konusunda fikir sahibisiniz. Neye karar verirseniz verin, yardım için profesyonel bir tasarımcıya ihtiyacınız olsa bile, web sitenizin harika görünmesini ve iyi çalışmasını sağlayacak bir çözüm vardır. Web Tasarım Ofisi deneyimli uzman kadrosuyla tüm web tasarım projelerini mobil uyumlu olarak üretmektedir. Detaylar için bizimle iletişime geçin.

 

İşletmeniz için mükemmel bir web sitesine sahip olmak ister misiniz?

Bunu gerçekleştirmek için yetenekli tasarımcılarımızla birlikte çalışın.

 

  Related Posts
  1 Comment

  […] Projeyi üstlendiğinizde, web sitesinin her yönünden sorumlu olacağınızı unutmayın. Bu, web sitesi şablonlarınızı nasıl mobil uyumlu hale getireceğinizi gerektirir. Mobil uyumlu web sitesi neden önemli şu yazımıza göz atabilirsiniz. […]

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.Required fields are marked *