Folkart Towers A Kule Bayraklı/İzmir
0 850 466 10 35

Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır? 2022

Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır? 2022

“Başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır?” konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

İşletmeniz için web sitesi tasarlama sürecine başlamak zor görünebilir. Burada öncelikle işletmenizin türünü düşünerek hedeflerinizi belirlemeniz gerekir.

Web sitenizin ve işletmenizin hedeflerini nasıl belirleyeceğinizle birlikte, bir web sitesini başarılı yapan unsurları da inceleyebilmek için okumaya devam edin.

Henüz bir web sitesi sahibi değilseniz, Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır? isimli yazımızı şimdi inceleyin.

Gelin, şimdi “Başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır?” inceleyelim.

Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır

Hedeflerinizi Belirleyin

İşte kendinize sormanız ve cevaplamanız gereken sorular:

 • Ne tür bir işiniz var? Yerel bir işletme sahibi misiniz? İşletmeniz sosyal medya veya üyelik sitesi gibi çevrimiçi bir hizmet mi? Veya bir çevrimiçi mağaza aracılığıyla mal satmak isteyen bir e-ticaret işletme sahibi misiniz?
 • İşletmeniz ne tür hizmetler sağlıyor? Giysiler, otomobil parçaları, hamur işleri vb. gibi fiziksel ürünler sağlıyor musunuz? Üyelik gerektiren online eğitim gibi dijital ürünler sunuyor musunuz? İşletmeniz hem çevrimiçi hem de yüz yüze varlığa ihtiyaç duyan bir hizmet mi sağlıyor?
 • Müşterilerle nasıl etkileşim kurmak istersiniz? Müşterilerin sizi doğrudan aramasını ister misiniz? İşletmeniz hakkında aylık bültenler yayınlamayı planlıyor musunuz? Yoksa bunun yerine sosyal medyada görünür olmayı mı tercih edersiniz? Satışları teşvik etmek için bir e-posta kampanyası iş modelinize uygun mu? Veya mağazanıza daha fazla yaya trafiği çekmeyi mi tercih edersiniz?
 • İşletmeniz ne kadar yeni? Tüm bunlara yeni mi başlıyorsunuz ve çok mu tazesiniz? İşletmeniz birkaç yıldır var ve iş modelinizi canlandırmak mı istiyorsunuz?
 • Nasıl bir büyüme istiyorsunuz? Yakın zamanda yeni bir yer açmayı düşünüyor musunuz? Mağazanıza daha fazla ürün eklemeyi planlıyor musunuz? Yeni müşterilere ulaşmanın bir yolunu mu bulmak istiyorsunuz?

Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, işletmenizin ne tür bir web sitesine ihtiyaç duyduğu konusunda net bir resim çizmenizi sağlar. “Başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır?” konusunda planlama yapmanızı kolaylaştırır.

Bu soruları yanıtladıysanız  iş hedeflerinizi web sitenize bağlamanın zamanı geldi.

Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır

Başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır? Detaylı bilgi için teklif formunu doldurun, size ulaşalım.

 

   

  Web Sitenizin Hedefleri Neler?

  Başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır? Açıklayabilmek için web sitenizin hedeflerini belirlemek önemlidir. Web sitenizin hedeflerini belirlemenize yardımcı olmak için kendinize sormanız gereken bazı önemli sorular şunlardır:

  • İş hedeflerinize ne tür bir web sitesi uygun? Web siteniz temel bilgiler içeren basit bir açılış sayfasından, çok sayfalı sahip ayrıntılı bir online mağazaya kadar değişebilir. Daha karmaşık ya da daha sade bir şeye ihtiyacınız olup olmadığını bilmek, başarı şansınızı büyük ölçüde artıracaktır. Dolayısıyla ihtiyaç duyduğunuz sayfa miktarı “Başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabını değiştirebilir.
  • Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi nasıl sergilemek istersiniz? Web sitenize gerçekten fayda sağlayacak içerik türünü düşünün. Profesyonel portföyünü sergilemek isteyen bir sanatçı mısınız? Haftalık güncellemeler ve bilgilerle dolu bir bloga ihtiyacınız olacak mı? Ya da ürün satacağınız bir çevrimiçi mağaza mı kuracaksınız? Web sitenizin amacını bu sorularla belirleyin.
  • Web siteniz müşterilerle nasıl etkileşim kurabilir? Müşterilerinizle nasıl etkileşim kurmak istediğinizi netleyin. Müşterilerin size doğrudan ulaşabilmesi için sohbet kutusu servisine ihtiyacınız var mı? Bülten için ziyaretçilerin e-posta adreslerini toplayacağınız bir iletişim formuna ihtiyacınız olacak mı? Web sitenizde, ziyaretçilerinizi sosyal medya hesaplarınıza yönlendirmek istiyor musunuz?
  • Web siteniz işinizle birlikte büyüyebilecek mi? Bu hangi web sitesi platformunu kullandığınıza bağlıdır. Şu anda beğendiğiniz ve güvendiğiniz iyi bir web sitesi platformu var mı? Mevcut sağlayıcınızla planlarınızı veya hizmetlerinizi yükseltebilir misiniz yoksa başka bir yere mi bakmanız gerekecek? Web sitesi platformunuz birden çok sayfaya imkan sağlıyor mu?

  Bu sorulara vereceğiniz cevaplar size web sitenizin hedefleri hakkında iyi bir fikir verecektir. Başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır? Detaylar için okumaya devam edin.

  Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır

  Peki, web sitenizin başarılı olup olmadığını nasıl bileceksiniz? Bunu yapmak için, işletme ve web sitesi hedeflerinizi sürekli olarak analiz etmeniz gerekir. Ayrıca şunu unutmayın “başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabı kişisel ihtiyaçlara ve hedeflere göre değişkenlik gösterir.

  Başarılı Bir Web Sitesi İçin Yer Vermeniz Gereken Unsurlar

  Başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır? Bunun için gerekli çeşitli unsurlar vardır. Web sitenizin kullanıcı deneyimini ve iş performansını iyileştirmek için sitenize ekleyebileceğiniz bu unsurları aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

  • Dahili Bağlantılar: Bu bağlantılar yalnızca ziyaretçilerin web sitenizde daha kolay gezinmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ziyaretçilerin üzerlerine tıkladıklarında tam olarak ulaşmak istedikleri bilgileri sunar. Ancak bu bağlantıların güncel kaldığından emin olun. Çünkü bozuk bir bağlantı keyifli bir deneyim sağlamaz. Belirli sayfaların ziyaretçiler tarafından ne sıklıkta görüntülendiğini görmek için site analizlerinizi kullanabilirsiniz.
  • Harekete Geçirici Mesajlar: Bunlar genellikle site ziyaretçilerinin tıklayabileceği, onları “kaydolmaya”, “şimdi satın almaya” veya başka bir işlem yapmaya davet eden butonlarda görünür. Başlıklar ve alt başlıklar kullanarak, ziyaretçilerinizi butonları tıklamaları için ikna edin.
  • İletişim Formları: Çoğu web sitesi platformu bu formları hemen hemen her şablona dahil eder. Genellikle müşterilerin, haber bültenlerine kaydolmasına, bir hizmete abone olmasına ve işletmenize bir mesaj göndermesine olanak tanırlar. Ayrıca ziyaretçilerinizle bağlantıda kalmanız için harika bir yol sağlarlar. İletişim formları, onları kullanan ziyaretçileriniz hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağladığından, web sitenizin başarısını ölçmenin en kolay yollarından biridir.

  Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır

  • Sosyal Medya Simgeleri: Çoğu web sitesi platformu, ziyaretçileri işletmenizin sosyal medya hesaplarına yönlendirecek sosyal medya simgeleri içerir. Ayrıca, Instagram, Twitter veya Facebook beslemelerinizi doğrudan işletme web sitenize bağlama imkanı sunar. Bu özelliklerle, sosyal medya hesabında yaptığınız tüm gönderiler sitenizde de görünecektir. Bu yöntem yeni takipçiler aramak ve büyümenizi takip etmek için kolay bir yoldur.
  • Sohbet Kutuları: Gittikçe daha fazla web sitesi platformu, sohbet kutularını destekliyor. Bu özellik, müşterilerin sizinle veya bir çalışanla sohbet etmesine ve soru sormasına olanak tanır. Sohbet kutuları, müşteri etkileşiminizi izlemek için gerekli bilgileri toplamanın iyi bir yoludur.
  • Açılır Menüler: Genellikle sitenizin ana gezinme menüsünde bulunan bu menüler, sitenizi düzenli tutmanızı kolaylaştırırken aynı zamanda ziyaretçilerin aradıkları bilgileri hızla bulmalarına yardımcı olur.

  Bu temel öğeleri sitenize eklemek, ziyaretçileriniz için kullanıcı deneyimini geliştirecektir. Başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır? sorusunun büyük bir kısmını bu unsurlar kapsar. Ayrıca, hedef kitlenizle kapsamlı bir bir şekilde etkileşim kurmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte sitenizin başarısını doğru bir şekilde ölçmek için ihtiyaç duyduğunuz verileri toplamanıza yardımcı olabilirler.

  Başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır? Daha detaylı bir bilgi için deneyimli ekibimizle hemen iletişime geçin.

   

    

   Related Posts
   Leave a Reply

   Your email address will not be published.Required fields are marked *