Folkart Towers A Kule Bayraklı/İzmir
0 850 466 10 35

UI ve UX Tasarım Nedir? 2022

UI ve UX Tasarım Nedir? 2022

UI ve UX Tasarım Nedir?

UI ve UX tasarım nedir? Genellikle birbirinin yerine kullanılsa da aslında çok farklı şeyler ifade eden iki terimdir. 

UX tasarımı ” kullanıcı deneyimi tasarımı ” olarak açıklanırken, UI “kullanıcı arayüzü tasarımı” olarak açıklanır. Her iki unsur da bir ürün için çok önemlidir ve birlikte çalışır. Ancak UI ve UX tasarım birbiriyle bağlantılı olsa da, rolleri oldukça farklıdır. İkisi de ürün geliştirme sürecinin ve tasarım disiplininin çok farklı yönlerine atıfta bulunur. 

Gelin UI ve UX tasarım nedir? Öğrenmeye devam edelim.

UI ve UX Tasarım Nedir?

Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı nedir?

Kullanıcı deneyimi tasarımı, ürünleri tasarlamanın insan odaklı bir yoludur. UX tasarımı, kullanıcının şirket hizmetleri ve ürünleri ile etkileşiminin tüm yönlerini kapsar. Ancak tüm mesleklerde olduğu gibi, süreci sadece birkaç kelime ile anlatmak imkansızdır.

Aslında UX, bir web sitesi, kahve makinesi veya süpermarket ziyareti gibi deneyimlenebilecek her şey için geçerlidir. “Kullanıcı deneyimi” kısmı, kullanıcılar ve hizmet arasındaki etkileşimi ifade eder. Kullanıcı deneyimi tasarımı , bu deneyimi şekillendiren tüm farklı unsurları dikkate alır.

Bir UX tasarımcısı, kullanıcı deneyiminin nasıl olduğunu ve kullanıcının hedeflediği uygulamaları ne kadar kolay yapabildiğini düşünür. Ayrıca UX tasarımcıları, kullanıcı deneyimini görmek için görev analizlerini gözlemler ve yürütürler.

UX Tasarımı Neler İçerir?

 • UX tasarımının nihai amacı; kullanıcı için kolay, verimli, alakalı ve çok yönlü kaliteli deneyimler yaratmaktır.
 • Kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcı ile şirket arasındaki etkileşimin kalitesini geliştirme ve iyileştirme sürecidir. Teorik olarak dijital olmayan bir faaliyettir. Ancak ağırlıklı olarak dijital endüstriler tarafından kullanılır ve tanımlanır.
 • UX tasarımı görsellerle alakalı değildir; kullanıcı deneyiminin genel sezgisine odaklanır.

UI ve UX tasarımı nedir? Daha detaylı bilgi edinmek için okumaya devam edin.

UI ve UX Tasarım Nedir?

Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı Nedir?

Daha eski ve daha pratik bir alan olmasına rağmen, UI tasarımının ne olduğuna dair soruları cevaplamak zordur. UX’ten farklı olarak, kullanıcı arayüzü tasarımı tamamen dijital bir terimdir.

Kullanıcı deneyimi, bir ürünün etkili ve keyifli kullanım için optimizasyonuna odaklanan görevler topluluğudur. UI tasarımı kullanıcı deneyiminin tamamlayıcısıdır. Bir ürünün görünümü ve hissi, sunumu ve etkileşimi üzerine çalışmalar düzenler.

Ancak UX gibi, UI tasarımcılarını istihdam eden endüstriler tarafından, görev tanımı kolayca ve sıklıkla karıştırılır.

UI tasarımcıları için iş ilanlarına ve iş tanımlarına bakarsanız, mesleğin çoğunlukla grafik tasarıma benzeyen, bazen marka tasarımına ve front-end geliştirmeye kadar çeşit bulabilirsiniz. Ancak genellikle bir UI tasarımcısının; Photoshop, Illustrator, InDesign, Balsamiq, Omnigraffle, InVision, Sketch gibi tasarım araçlarına hakim olması beklenir.

Peki kullanıcı arayüzü nedir? Kullanıcı arayüzü, akıllı telefonunuzdaki dokunmatik ekran veya ne tür kahve istediğinizi seçmek için kullandığınız dokunmatik yüzey gibi, kullanıcı ile dijital cihaz veya ürün arasındaki etkileşim noktasıdır.

Web siteleri ve uygulamalarla ilgili olarak, UI tasarımı ürünün görünümünü, verdiği hissi ve etkileşimi dikkate alır. Bu, kullanıcının karşılaşabileceği tüm görselleri ve etkileşimli öğeleri dikkatlice düşünmek anlamına gelir.

Dolayısıyla bir UI tasarımcısı, simgeler, butonlar, tipografi ve renk şemaları, boşluklar, görüntüler ve duyarlı tasarım hakkında her şeyi düşünür.

UI Tasarımı Neler İçerir?

 • UI tasarımı tamamen dijital bir uygulamadır. Butonlar, simgeler, boşluklar, tipografi, renk şemaları ve duyarlı tasarım dahil olmak üzere bir ürünün tüm görsel ve etkileşimli öğelerini dikkate alır.
 • UI tasarımının amacı, kullanıcıya bir ürünün arayüzünde görsel açıdan rehberlik etmektir. Bu açıdan her şey, kullanıcının çok fazla düşünmesini gerektirmeyen sezgisel bir deneyim yaratmakla ilgili!
 • UI tasarımı, markanın güçlü yönlerini ve görsel varlıklarını bir ürünün arayüzüne aktararak tasarımın tutarlı, tutarlı ve estetik açıdan hoş olmasını sağlar.

UI ve UX tasarım nedir? Sorusuna cevap vermeye çalıştık. Şimdi UI ve UX tasarım arasındaki farkları inceleyelim.

UI ve UX Tasarım Nedir?

UI ve UX Tasarım Arasındaki Farklar Nelerdir?

UI ve UX tasarım nedir? Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arayüzü (UI), en çok karıştırılan ve yanlış kullanılan terimlerden bazılarıdır. Kusursuz bir sonuç için, UI ve UX tasarımının eşzamanlı olarak sürdürülmesi gerekir. Her ikisi de başarılı bir sonuç elde etmek için gereklidir.

“UI ve UX tasarım nedir?” Konusunda akılda kalması gereken temel fark şöyledir: UX tasarımı tamamen deneyimin genel sezgisi ile ilgiliyken, UI tasarımı ürünün arayüzlerinin görsel varlığı ve çalışma mantığı ile ilgilidir.

Bir UX tasarımcısı, belirli bir sorunu çözmek için kullanıcının tüm yolculuğunu göz önünde bulundurur. Kullanıcılar hedeflerine ulaşmak için hangi adımları atıyorlar? Hangi görevleri tamamlamaları gerekiyor? Deneyimleri ne kadar basit? Şeklinde sorulara odaklanırlar.

UX çalışmalarının çoğu, kullanıcıların ne tür sorunlarla karşılaştıklarını ve bunları nasıl çözebileceğini bulmaya odaklanır. Hedef kullanıcıların kim olduğunu ve bir ürünle ilgili ihtiyaçların neler olduğunu öğrenmek için kapsamlı kullanıcı araştırması yapmaktadırlar.

Daha sonra, elde ettikleri verileri ve kullanıcının ne tür özelliklere ihtiyaç duyabileceğini göz önünde bulundurarak bir yol haritası çizerler. Sonuç olarak, hedeflenen ürün için temel planı oluşturmuş olurlar.

Temel plan ortaya çıkarıldığında, UI tasarımcısı onu hayata geçirmek için devreye girer. UI tasarımcısı, kullanıcı deneyiminin tüm görsel yönlerini göz önünde bulundurur. Bir butona dokunmayı, bir sayfayı aşağı kaydırmayı veya bir resim galerisinde gezinmeyi içeren tasarımlar ortaya koyar.

Özetle UI ve UX tasarım nedir? Arasındaki farklar nelerdir? UX tasarımcısı yol haritasını çıkarırken, UI tasarımcısı bu yolculuğu mümkün kılan tüm ayrıntılara odaklanır. Bu, UI tasarımının tamamen görünüşle ilgili olduğu anlamına gelmez; UI tasarımcılarının, bir ürünün erişilebilir ve kapsayıcı olup olmadığı üzerinde büyük etkisi vardır.

Bu yazımızda UI ve UX tasarım nedir? Sorusunu cevaplamaya çalıştık.

UI ve UX Tasarım Nedir?

Özetle UI ve UX Tasarım Nedir?

 • UX tasarımı sadece kullanıcı problemlerini belirlemek ve bu problemleri çözmekle ilgilidir. UI tasarımı tamamen sezgisel, estetik açıdan hoş, etkileşimli arayüzler oluşturmakla ilgilidir.
 • UX tasarımı genellikle ürün geliştirme sürecinde ilk sırada gelir. UX tasarımcısı, kullanıcı yolculuğunu haritalandırır. UI tasarımcısı daha sonra onu görsel ve etkileşimli öğelerle doldurur.
 • UX her türlü ürün, hizmet veya deneyime başvurabilir. UI, dijital ürünlere ve deneyimlere özeldir.

 

UI ve UX tasarım nedir? Daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz ekibimize hemen ulaşın.

   

  Related Posts
  Leave a Reply

  Your email address will not be published.Required fields are marked *